انتخاب کفپوش مناسب

انتخاب کف پوش مناسب نقش مهم و موثری در طراحی داخلی منزل و محل کار دارد. دکوراسیون فضای داخلی ساختمان با توجه به کف پوشی که انتخاب می شود تغییر می یابد. چراکه کفپوش ها دارای رنگ و طرح متنوع هستند و به همین دلیل به فضای منزل شما رنگ و جلوه ای متفاوت می بخشند.

هنگام انتخاب کفپوش بهتر است اولویت بندی کرده و گزینه مناسب را انتخاب کنید زیرا باید فضای مورد نظر و کاربرد فضا را از لحاظ کیفیت  بررسی کرده و بعد انتخاب کنید. اگر برای طراحی دکوراسون منزل خود در حال تصمیم گیری هستید، ابتدا باید اطلاعاتی در مورد انواع کفپوش ها به دست آورده و با ویژگی های آنها آشنا شوید و با بررسی جوانبی مانند رنگ، شکل ظاهری، سختی، قیمت و … بهترین گزینه را انتخاب کنید.

اگر قصد خرید کفپوش های چوبی را داشته باشید بهتر است بدانید که دو نوع کفپوش چوبی در بازار موجود است :

 کف پوش لمینت

لمینیت، کفپوشی مصنوعی بوده و همانند طرح چوب می‌باشد. اما به قدری شبیه چوب طبیعی است که خیلی سخت می شود آنها را از هم متمایز کرد. لمینیت ها نه تنها از لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند، بلکه مناسب برای محیط های پرتردد بوده و از دوام بالایی برخوردار هستند.

کف پوش پارکت

پارکت ها از چوب طبیعی و با همان ساختار در طبیعت تولید می‌شوند. بهتر است بدانید که تمامی رنگها و طرح های پارکت کاملا طبیعی  می باشد.

رنگ کفپوش ها

انتخاب رنگ کف پوش در سبک دکوراسیون شما بسیار تاثیر می گذارد. برای مثال کف های چوبی می توانند به رنگ های قهوه ای مایل به قرمز، خردلی، آلبالویی، شکلاتی و بنفش روشن باشند.

اگر به دنبال خانه ای روشن هستید، بهتر است از کفپوشی به رنگ چوب بلوط سفید یا زرد کاج استفاده کنید، زیرا این رنگ ها خانه شما را روشن تر می کند.

اگر به فکر فضایی صمیمی و غیر رسمی هستید، ازکفپوش چوبی با رنگ روشن تر که احساس غیر رسمی را به دکوراسیون فضا القا می کند، استفاده کنید. زیرا باعث ایجاد فضایی دلبازتر و وسیع تر می شود.

برای فضاهای رسمی از کفپوش های تیره رنگ استفاده کنید. به این دلیل که فضای مورد نظر را شیک تر و با شکوه تر خواهد کرد، که کاملا مناسب فضا های رسمی می باشد.

در صورتی که طرفدار فضا های معنوی هستید، از کفپوش های تیره تری استفاده کنید. کفپوش های چوبی با رنگ قرمز،سبز و آبی  پیشنهاد مناسبی خواهد بود.

توجه داشته باشید که رنگ کفپوش های منزل با مبلمان و دیوارها همخوانی داشته باشد. بهتر است در انتخاب رنگ کفپوش ها به سلیقه خود توجه کرده و میزان مطابقت رنگ کفپوش را با سایر وسایل منزل در نظر بگیرید.

ابعاد کفپوش

در گذشته کفپوش ها به صورت ورقه های بسیار عریض چوبی بودند که در کنار هم قرار می گرفتند و به مرور زمان این ورقه های عریض، باریک و باریک تر شد تا به اندازه های مختلف و اشکال متنوع از قبیل موازی و غیرموازی در آمده و امروزه می توانید به راحتی در کنار هم بر روی کف نصب کنید.

لمینت دارای ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر عرض و 20 تا 60 سانتی‌متر طول و 0.5 سانتی‌متر ضخامت  می باشد.

پارکت دارای  عرض 5 تا 20 سانتی‌متر، طول 20 تا 60 سانتی‌متر و ضخامت 2 سانتی‌متر  میباشد.

البته پارکت ها در ابتدای ورود به ایران دارای ۲سانتی‌متر عرض، ۱۰ سانتی‌متر طول و ۱ سانتی‌متر ارتفاع  بودند. البته امروزه بعد از گذشت زمان، ابعاد آنها بزرگتر شده و برای سالن های بزرگ مثل آمفی تئاتر، سالن بستکبال یا والیبال استفاده می شوند. البته ابعاد کوچکتر پارکت برای منازل مسکونی مناسب است.

میزان سختی کفپوش

ازلمینت به دلیل دوام بالایی که دارد، برای فضاهای پر کاربرد از قبیل آشپزخانه، اتاق کودک، فضای بازی، هال و ورودی استفاده می شود زیرا در برابر لکه مقاوم است و به راحتی نیز تمیز می شود. لمینت ها برای فضا های مرطوب مناسب بوده و دربرابرلک شدن، پوسته پوسته شدن بسیار مقاوم هستند و می توانند تا سال ها سالم باقی بمانند.

جنس چوب پارکت ها، گردو، راش و یا بلوط  می باشد. اما بهترین و با کیفیت ترین نوع چوب پارکت، بلوط است.

قیمت کفپ وش

کفپوش ها از لحاظ شفافیت، میزان گره های طبیعی و دوام دارای درجات یک،دو و سه هستند. برای مثال کفپوش های درجه یک از نظر شفافیت، میزان گره و دوام در سطح بالاتری قرار دارند و دارای کیفیت بالاتری هستند و به همین دلیل قیمت بیشتری هم دارند. لمینیت های طرح چوب و سنگ، دارای قیمت مناسب، جلوه ای زیبا و قابلیت نگهداری بالایی هستند. نکته مهم این است که لمینت‌های ارزان قیمت را برای نقاط پرتردد به‌کار نبرید چون خیلی زود کهنه و فرسوده می‌شوند.