امروزه انواع مختلفی از کابینت ها با رنگ و طرح های متنوع در بازار موجود است که نه تنها به آشپزخانه شما زیبایی و جلوه ی بی نظیری می بخشد بلکه می توانید به راحتی لوازم و وسایل موجود را درآنها جای دهید.از آنجایی که هزینه ساخت و نصب کابینت ها بسیار گران است به همین علت درصد زیادی از مردم این توانایی را ندارند که هرازگاهی کابینت های آشپزخانه خود را عوض کنند، از این رو مراقبت از کابینت ها نقش مهمی در زیبایی آشپزخانه شما دارد، بنابراین باید مهارت نگهداری از کابینت های آشپزخانه خود را بیاموزید تا مجبور نباشید که آنها را در مدت زمان کوتاه تعویض کنید.

راهکارهایی برای مراقبت از کابینت های ام دی اف

 1. هرگز برای تمیز کردن کابینت ام دی اف از اسکاج یا مواد شوینده اسیدی استفاده نکنید زیرا به مواد کابینت آسیب وارد می کند، بنابراین بهتر است برای تمیز کردن کابینت ها از یک اسفنج نم دار استفاده کنید.
 2. برای پاک کردن کابینت های ام دی اف از یک دستمال مرطوب که آغشته به مواد شوینده است استفاده کنید. سپس با دستمال مرطوب دیگر کابینت ها را پاک و در نهایت کاملا خشک کنید.
 3. برای خشک کردن درب های کابینت از دستمال خیس استفاده نکنید، زیرا تماس رطوبت به صورت طولانی باعث آسیب به درب کابینت های ام دی اف می شود.
 4. در صورتی که کابینت ام دی اف آشپزخانه شما قاب پروفیل یا آلومینیم دارد در هنگام پاک کردن آنها مراقب باشید، زیرا در صورتی که مواد شوینده و آب به درزهای آن نفوذ کند به مرور باعث کپک زدگی و ایجاد باکتری خواهد شد و در نهایت از بین می روند.
 5. از باز گذاشتن درب های کابینت ها خودداری کنید زیرا بخار و گرمای حاصل از پخت و پز باعث آسیب دیدن آنها میشود.
 6. در هنگام باز و بسته کردن درب های کابینت ها دقت کنید تا بیش از زاویه معمول باز نشود، زیرا رگلاژ درب ها بهم خورده و باعث سائیدگی بین دربها و بدنه خواهد شد .
 7. اگر بر روی کابینت ام دی اف شما جای انگشتانتان مانده و یا حتی لکه جوهر و یا ماژیک و … ایجاد شده برای پاک کردن آن از وایتکس، آستون و الکل صنعتی به صورت مستقیم استفاده نکنید. زیرا این کار به سطح روکش ام دی اف آسیب وارد می کند، بهترین کار این است که ابتدا این مواد را با آب کاملا رقیق کنید و بعد مورداستفاده قرار دهید.
 8. در هنگام گذاشتن شیشه های سرکه، روغن ، مربا و ترشی در داخل کابینت کاملا دقت کنید تا درب آنها باز نبوده و زیر آنها تمیز باشد زیرا در بلند مدت باعث ایجاد لک و تغییر رنک کابینت شما خواهد شد .
 9. در صورتی که صفحات کابینت از جنس پی وی سی باشد برای نگهداری درست از کابینت های آشپزخانه خود بهتر است مواردی را رعایت کنید تا عمر آنها افزایش یافته و از بین نرود.

       * برای بریدن نان یا مواد غذایی حتما بر روی صفحه کابینت، پارچه ای ضخیم پهن کنید.

       * در صورتی که بر روی صفحه کابینت لکه ای ایجاد شد برای از بین بردن آن از وسایل تیز استفاده نکنید.

 1. از شستشوی صفحه کابینت ها با مواد شوینده اسیدی جدآ خودداری کنید.
 2. دور سینک و گوشه های صفحه کابینت را همیشه با دستمال خشک کنید، زیرا وجود آب به صورت طولانی در دور سینک باعث از بین رفتن آب بندی و ایجاد پوسیدگی در کابینت خواهد شد .

طراحی های مشترک کابینت ها در سراسر دنیا

 کابینت ها از جمله لوازمی هستند که در تمام آشپزخانه های دنیا یافت می شود به همین علت اهمیت ویژه ای در طراحی دکوراسیون آشپزخانه دارند، اما نکته جالب اینجاست که با وجود تنوع زیاد در فرهنگ های کشورهای مختلف سراسر دنیا اما در مورد کابینت طراحی مشترکی دارد. بهتر است بدانید که با وجود تنوع بسیار زیادی که کابینت ها دارند اما به دلیل طراحی مشترک آنها باعث پیشرفت این محصول در بازارهای دنیا شده است.

کابینت آشپزخانه شما چه ویژگی هایی باید داشته باشد

از آنجایی که خانم خانه بیشتر ساعت های روز را در آشپزخانه سپری می کند به همین علت احتیاج به کابینت هایی دارد که بتواند تمام نیازهایش را برطرف کند و در نتیجه به راحتی به آشپزی بپردازد، یک کابینت خوب و مناسب برای هر آشپزخانه ای باید ویژگی هایی داشته باشد که رضایت کدبانوی خانه را فراهم آورد.

 1. جا دار بودن از جمله ویژگی هایی است که هر کابینت خوبی داراست، جادار بودن به این معنا که تمام لوازم ضروری و غیر ضروری از جمله ظروف آشپزی را بتوان در کابینت جا داد.
 2. کابینتی مناسب است که دارای یک صفحه ضدزنگ باشد شما می توانید از کابینت هایی با روکش اچ پی ال و یا محصولات پلی ‌وود که ضد خش و ضد زنگ هستند برای صفحه کابینت استفاده کنید.
 3. کابینت آشپزخانه شما با یک سینک مناسب و قفسه ای برای ظروف شسته شده کامل می شود.

نکاتی درباره کابینت خوب

بهتر است بدانید که وجود یک کابینت خوب و با دوام در آشپزخانه نقش مهمی در زیبایی و کارایی دکوراسیون آشپزخانه شما دارد. به همین علت شناخت درست و اصولی از تمام اجزای تشکیل دهنده کابینت، نقش مهمی در انتخاب مناسب شما برای کابینت دارد.

اجزای اصلی کابینت عبارتند از:

درب کابینت

یادتان نرود که درهنگام انتخاب به درب کابینت ها توجه داشته باشید، در حال حاضر دو نوع درب برای کابینت ها استفاده می شود که شامل موارد زیر است :

1- درب هایی با ضخامت ۱۸ میلیمتر که دارای روکش پی وی سی هستند، این نوع درب ها6 تیپ مختلف داشته و با 20 رنگ متنوع در بازار موجود است.

2- نوع دیگر درب کابینت ها با نام ‌هایگلاس در بازار موجود است و این نوع درب ها همان مشخصات نوع اول را دارا هستند با این تفاوت که در این نوع درب ها از روکش هایی با جنس براق شبیه رنگ‌های پلی‌استر استفاده می شود. توجه داشته باشید که استفاده از این روکش جذابیت فوق العاده ای در ترکیب بندی کابینت آشپزخانه ایجاد می کند.

بدنه ی کابینت

دو نکته اصلی درباره بدنه کابینت وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید:

1- اولین نکته در مورد بدنه کابینت توجه به جنس آن است که بهتر است جنس بدنه با مغز ام دی اف یا نئوپان و با روکش ملامینه ساخته شده باشد.

2- نکته دوم در بدنه توجه به لبه بدنه کابینت بوده که بهتراست نوارکاری شده باشد این کار باعث می شود تا زیبایی کابینت بیشتر شود، اما فراموش نکنید که رنگ نوارکاری باید همرنگ و یا متناسب با رنگ کابینت باشد.

معمولا کابینت‌ها را با بدنه نئوپان و روکش کاغذی و نوار اطویی می سازند که این نوع کابینت کیفیت خوبی نداشته و اصلا مناسب آشپزخانه شما نخواهد بود. توجه این نکته مهم است که جنس بدنه کابینت باید از نوع MDF انتخاب شود. در هنگام خریدن و انتخاب کابینت بسیار دقت کرده و از خریدن کابینتی که دارای بدنه ای با جنس نئوپان است خودداری کنید.

صفحه کابینت  

در حاضر حاضر در بازار 5 نوع صفحه برای کابینت وجود دارد که هر کدام دارای مشخصات خاص خود هستند، صفحه کابینت ام دی اف 32 میلیمتر، روکش اچ پی ال – صفحه ی نئوپان، روکش اچ پی ال – صفحه ام دی اف، صفحه با روکش ملامینه – صفحه ی پلی وود، روکش اچ پی ال – صفحه ی سنگ مصنوعی تمام اکریلیک.

مشخصات صفحات کابینت

همانطور که می دانید صفحه کابینت دارای بیشترین سطح تماس با آب بوده و به همین جهت باید تمام اجزای تشکیل دهنده صفحه  کابینت دارای مقاومت بالایی در برابر آب و رطوبت باشد. از این رو باید از روکش‌های اچ پی ال که مقاومت بالایی در برابر آب و همچنین خراشیدگی دارد برای صفحه ی کابینت استفاده کنید. اما یادتان نرود که هرگز از صفحات نئوپان که مقاومت بسیار کمی در مقابل آب، رطوبت و خراشیدگی دارد استفاده نکنیدو یا ازصفحاتی با جنس MDF که دارای روکش ملامینه است، به دلیل اینکه روکش ملامینه قابلیت خش پذیری داردو برای صفحه  کابینت مناسب نمی باشد.

بهترین انتخاب شما برای صفحه کابینت استفاده از صفحات ۳۲ میلیمتر MDF با روکش HPL است که از نظر کیفیت و مقاومت در برابر آب و خراشیدگی قابل اطمینان می باشد.