اطلاعاتی درباره حوله خشک کن

در خانه های امروزی از سیستم های گرمایشی و سرمایشی مختلفی مانند شوفاژ ها و رادیاتورها استفاده می شود که به عنوان جزئی جدا نشدنی در تاسیسات منزل به حساب می آیند و بدون شک نمی توان این تاسیسات را از خانه حذف نمود و از آنجایی که ظاهر زیبایی ندارند و جاگیر هم هستند درطراحی دکوراسیون داخلی خانه ها مشکل ساز می باشند. از این رو امروزه از رادیاتور های متفاوت با اشکال تزئینی مختلفی استفاده می شود که با نام حوله خشک کن شناخته شده و علاوه بر گرما بخشیدن به فضا زیبایی ظاهری هم دارند.

کاربرد حوله خشک کن

دستگاهی که به نام حوله خشک کن معرفی شده است نوعی رادیاتور می باشد که از آن به صورت معمول در فضای حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود.حوله خشک کن هایی که در حمام کاربرد دارند متفاوت از رادیاتور های معمولی بوده و با شکلی زیباتر می توانند گرمایش محیط های کوچک مانند حمام و آشپزخانه را تامین کنند.

از آنجایی که استفاده از یک وسیله گرمایشی گاز سوز در فضای کوچک مانند حمام و سرویس بهداشتی کاری خطرناک و غیر مجاز است به همین خاطر وجود حوله خشک کن در چنین فضاهایی جایگزین مناسب و ایمنی خواهد بود و چون قابل نصب بر روی هر دیواری هستند می توان از آنها برای خشک نمودن حوله ها، دستمال ها و سایر لباس های کوچک که نیاز به جای زیادی ندارند استفاده نمود.

عملکرد و اجزای تشکیل دهنده حوله خشک کن

به صورت کلی حوله خشک کن های موجود در بازار در دو مدل آبی و برقی قابل عرضه هستند و در آن از یک سیستم حرارتی مرکزی همانند موتورخانه یا پکیچ استفاده می شود. تعداد لوله های قابل استفاده در حوله خشک کن با توجه به اندازه محیط حمام تغییر می کند، برای مثال در صورتی که فضای حمام کوچک باشد بهتر است از حوله خشک کن های 8 لوله استفاده شود و در صورت بزرگ بودن حمام استفاده از حوله خشک کن های 14 لوله گزینه مناسبی است.

حوله خشک کن ها متشکل از لوله های آتش خوار هستند که به صورت یک طرفه نصب می شود و به عنوان یک رادیاتور شیک به راحتی در حمام و سرویس بهداشتی منازل قابل نصب می باشد.

نکته مهم این است که باید با توجه به سیستم گرمایشی موجود در ساختمان نوع مناسبی از حوله خشک کن ها را انتخاب نمود به همین خاطر در زمان انتخاب باید به این نکته توجه کرد.

انواع حوله خشک کن

حوله خشک کن ها انواع مختلفی دارند که بر اساس جنس از یکدیگر متمایز می شوند اما به صورت کلی حوله خشک کن ها دارای سه جنس مختلف  مانند شیشه ای، فولادی یا استیل و آلومینیومی می باشند.

حوله خشک کن از جنس شیشه

این مدل از حوله خشک کن ها دارای یک بدنه تقریبا شفافی هستند و شیشه های موجود در آنها از نوع شیشه های حرارتی و ایمن می باشد که نه تنها در برابر شکستگی مقاوم است، بلکه تنوع رنگی بسیار زیادی دارند و در مقایسه با سایر حوله خشک کن ها وزن نسبتا سبک تری دارند و برای نصب این نوع حوله خشک کن ها زمان کمتری صرف می شود. حوله خشک کن شیشه ای با تمام سیستم های گرمایشی مرکزی هماهنگی داشته و با توان خروجی بالا قابلیت پراکنده نمودن گرما به صورت یکنواخت را دارا هستند.

حوله خشک کن فولادی

حوله خشک کن هایی که با جنس استیل هستند جزء پر کاربرد ترین نوع حوله خشک کن بوده و معمولا در بیشتر حمام ها و سرویس بهداشتی منازل مسکونی از این نوع حوله خشک کن ها استفاده می شود. در ساخت حوله خشک کن های استیل از استیل یا ورقه های فولاد ضد زنگ استفاده می شود و به همین خاطر علاوه بر اینکه وزن سنگین تری نسبت به سایر حوله خشک کن ها دارند مدت زمان بیشتری هم باید برای نصب آن در محیط صرف نمود. برای نصب این مدل از رادیاتور های فولادی چند لوله ورودی و خروجی در بالا، پایین و وسط آن تعبیه شده است که کار نصب را راحت تر می کند.

حوله خشک کن هایی از جنس آلومینیوم

نوع دیگری از حوله خشک کن ها با جنس آلومینیوم می باشد که از ورقه های آلومینیومی برای ساخت آنها استفاده می شود. شایان ذکر است که حوله خشک کن های آلومینیومی در مقایسه با حوله خشک کن های فولادی دارای وزن کمتری می باشند.

ضخامت انواع حوله خشک کن ها

هر مدل از حوله خشک کن های شیشه ای، فولادی و آلومینیومی ضخامت مختص خود را دارند و باید در فاصله مشخصی از دیوار نصب گردند. برای مثال حوله خشک کن آلومینیومی دارای ضخامت 8/0 سانتی متر بوده و می توان رادیاتور این مدل از حوله خشک کن ها را در فاصله 3/7 سانتی متری دیوار نصب نمود. اما ضخامت حوله خشک کن شیشه ای 2/1 سانتی متر می باشد و فاصله مناسب برای نصب آن از دیوار 7/7 سانتی متر در نظر گرفته می شود در حالی که حوله خشک کن های فولادی با ضخامت 7/0 سانتی متر هستند که در فاصله ای معادل 2/7 سانتی متر از دیوار نصب می شوند.