برای داشتن خانه ای زیبا قبل از هر کاری ابتدا باید نگاه و دیدگاه خود را تغییر داده و به ایده و نظر خود بیشتر از هر چیزی بها بدهید و با توجه به سلیقه خود به خلق زیبایی در دکوراسیون منزل خود بپردازید. شما میتوانید در کنار سلیقه خود با رعایت توصیه هایی که در این زمینه مطرح می شود به زیبایی دکوراسیون منزلتان کمک کنید.

وقت مناسب برای دکوراسیون هر اتاق

بهتر است به هر اتاق در یک وقت مناسبی پرداخته شود، زیرا تغییر دکوراسیون کل منزل در یک زمان امکان پذیر نخواهد بود و به طور کلی رضایت بخش نیست. تعیین یک زمان خاص برای تغییر هر اتاق به شما کمک می کند تا به درستی بر روی تغییرات تمرکز کنید تا بتوانید آن اتاق را به مرکز آرامش منزل تبدیل نمایید. در نهایت می توانید با استفاده از کاری که در اتاق اول کرده اید به انجام تغییرات در اتاق های بعدی بپردازید. زیرا با الهام گرفتن از دکوراسیون تغییر یافته اولین اتاق، کار برای شما ساده تر خواهد شد و شما یک قدم به ایجاد یک فضای آرامش بخش نزدیک تر شده اید.

شروع تغییرات با مبلمان

بهتراست  با وسایل سنگین و بزرگ هر اتاق شروع کنید و همان طور که می دانید مبلمان هر خانه ای جزء وسایل سنگین به حساب می آید. از این رو پیشنهاد می کنیم کار تغییر دکوراسیون را در مرحله اول با مبلمان شروع کنید. هر چه تعداد مبل‌ها را كمتر كنيد بهتر است. اما فراموش نکنید که کم کردن مبل ها باید با دلیل موجه باشد نه غیر اصولی و بی دلیل. با دقت تمرکز کنید و ببینید که با حذف کدام مبل می توانید همچنان راحتي و آسايش خود را حفظ كنيد و در نهایت به کم کردن مبلمان بپردازید.

وجود وسایل تزئینی

وسایل تزئینی می تواند جلوه ویژه ای به دکوراسیون منزل بدهد از این رو می توانید یک یا دو وسیله تزئینی ساده را در مرکز توجه منزل خود قرار دهید تا بتواند نظر ها را جلب نماید. برای مثال یک میز کوچک را با یک گلدان ساده که دارای رنگی ملایم و چند شاخه گل طبيعي است تزئین کنید. توصیه ما این است که در صورت ملایم بودن رنگ دیوار ها از وسایل تزئینی با رنگ‌هاي براق و درخشان مانند رنگ قرمز يا زرد استفاده كنيد.

وجود وسایل ضروری

یادتان نرود که فقط می توانید وسایل ضروری را در هر اتاق نگه دارید. با یک نگاه کلی می توان فهمید که وجود کدام وسایل ضروری بوده و کدام وسلیه دارای اهمیت کمتری است و می توان بدون آن هم به راحتی زندگی کرد. از این رو می توانید آن وسیله را از اتاق خارج نمایید. بهترین کار این است که وسايل اتاق را به ترتيب اولويت بيرون بريزيد. برای مثال میتوانید از قفسه‌هاي كتاب براي نگهداري كتاب‌ها، DVDها يا CDها استفاده کنید. خلوت کردن انباری منزل هم از کارهایی است که بهتر است در زمان مناسب به انجام آن بپردازید. البته فراموش نکنید که لازم است با صبر و حوصله، انباري را از وسايل اضافي و غيرضروري پاكسازي كنيد.

تمیز بودن کف اتاق

آنچه در یک اتاق اهمیت دارد این است که نه تنها باید مبلمان و سایر وسایل اتاق مرتب و تمیز باشد بلکه كف اتاق هم باید همیشه خلوت و تمیز باشد و نباید اجازه دهید که کف اتاق پوشیده از وسایل و چیز های اضافه باشد.

شلوغ نکردن دیوار

سعی کنید تا جایی که می توانید روی دیوار ها را شلوغ نکرده و از نصب انواع قاب‌ها، عكس‌ها و وسايل تزئيني روي ديوارخودداری نمایید، زیرا با انجام این کار علاوه بر شلوغ کردن دیوارها باعث می شود تا حتي رنگ ديوار نيز قابل مشاهده نباشد. بهتر است ديوار اتاق را با يك يا دو اثر هنري ساده و زيبا تزئین كنيد.

قرار دادن وسایل در جای مشخص

یادتان باشد که قراردادن هر وسیله در جای خود علاوه بر اینکه باعث تمیزی و مرتب بودن اتاق می شود کمک موثری در پیدا کردن سریع آن وسیله بدون هدر رفتن زمان دارد.

استفاده از آثار هنری

برای اینکه دکوراسیون منزل شما از حالت  خسته كننده و كسالت بار خارج شود، بهتر است از آثار ساده و زيباي هنري استفاده كنيد. برای مثال مي‌توانيد يك قاب عكس ساده يا يك نقاشي زيبا به رنگ ملايم و يكنواخت را روي ديوار اتاق نصب كنيد و پیشنهاد می کنیم که بعضي از ديوارها را خالي از عكس و وسايل تزئيني نگه داريد.

استفاده از طرح های ساده

سعی کنید تا جایی که می توانید از طرح های ساده بهره بگیرید. استفاده از طرح های ساده مناسب ترین طرح برای مبلمان و کف اتاق می باشد. دلیل این پیشنهاد این است که طرح‌هاي تركيبي مانند طرح گل‌ها يا شطرنجي، شلوغي و آشفتگي را به چشم مي‌كشد.

 وجود رنگ های ملایم

رنگ های ملایم توصیه خوبی برای خلق زیبایی هستند. شما می توانید از ترکیب رنگ های روشن و ملایم استفاده کنید. زیرا رنگ اتاق شما هر چه يكپارچه‌ تر باشد، آرامش بيشتري را به چشمان شما هديه مي‌كند. به همین علت پیشنهاد می کنیم از رنگ هایی  مانند آبي، سبز و خرمايي روشن استفاده نمایید.

چگونگی داشتن خانه ای شاد و جذاب

 اگر شما هم جزء افرادی هستید که دوست دارید خانه ای شاد داشته باشید، می توانید با انجام تغییراتی در دکوراسیون منزل خود  فضایی شاد و جذاب ایجاد کنید. معمولا طراحان دکوراسیون برای جذاب کردن منزل ایده های متفاوتی دارند مانند استفاده از رنگ سفید و یا استفاده از مبلمان راحت و متناسب با فضا. به همین علت برای جذاب تر شدن فضای منزل شما چند ایده مطرح می کنیم .

نکاتی که برای شادتر و زیبا تر شدن منزل می توان انجام داد شامل موارد زیر است :

1- استفاده از مبلمان پیچ دار 

نکته مهم این است که شکل های دارای خمیدگی باعث می شوند که فضای شما راحت تر و گرم تر به نظر برسد ، به همین علت پیشنهاد می کنیم که در محیط منزل خود به جای استفاده از وسایل زاویه دار از وسایلی استفاده کنید که خمیده هستند. زیرا انسان ها با اشیای خمیده احساس راحتی بیشتری می کند.

2- نشان دادن امتیازات با استفاده از رنگ ها

اگر در مورد چیدمان منزل خود با یک طراح دکوراسیون مشورت کنید، بدون شک به شما می گوید که دکوراسیونی را انتخاب کنید که به نحوی یکی از ویژگی ها یا امتیازات شما را به صورت برجسته نشان دهد. اگر شما به توصیه طراح داخلی گوش دهید و این کار را به درستی انجام دهید، می بینید که این دکوراسیون را همیشه دوست داشته و از آن لذت می برید. برای مثال اگر خانم خانه دارای چشمانی به رنگ سبز است، می تواند برای دکوراسیون پرده های منزل خود و یا مبلمان از رنگ سبز استفاده کند.

۳ علاقه مندی به وسایل

همیشه یادتان باشد در هنگام خرید وسایل برای منزل، کاملا به آن وسیله علاقه مند باشید و مورد پسند شما باشد. زیرا در صورتی که شما وسیله ای را دوست داشته باشید، به هر نحوی که امکان دارد آن را در فضای خانه خود جای داده و از آن خسته نمی شوید.

۴ استفاده از رنگ سفید

استفاده از رنگ سفید تاثیر زیادی در زیبایی دکوراسیون منزل شما دارد و ما پیشنهاد می کنیم که هرگز رنگ سفید را فراموش نکرده و از آن استفاده کنید. زیرا رنگ سفید نور را منعکس کرده و نوعی انرژی فوق العاده از خود ساطع می کند و باعث ایجاد منشوری از رنگ خواهد شد. در صورتی که اتاق خود را به رنگ سفید رنگ آمیزی کنید، باعث می شود تا اتاق شما روشن تر شده و تبدیل به یک محیط شاد می شود.

۵– استفاده از رنگ ها در قسمت ورودی

ماندگارترین تاثیر، اولین تاثیر می باشد و همان طور که می دانید قسمت ورودی منزل هم اولین جایی است که افراد در بدو ورود آن را می بینند. به همین علت ورودی منزل نمونه از دکوراسیون داخل خانه شماست. بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب رنگ برای قسمت ورودی منزل کاملا دقت داشته باشید و از رنگ هایی که باعث ایجاد شادی و نشاط می شوند استفاده کنید. زیرا وجود رنگ ها نوعی خوش آمدگویی به افرادی که وارد خانه شما می شوند می باشد.

۶ انتخاب رنگ خنثی برای مبلمان و صندلی ها

پیشنهاد می کنیم که برای داشتن اتاق نشیمنی شاد و وسیع هرگز از رومبلی هایی با رنگ های تند استفاده نکنید. حتی انتخاب طرح های شلوغ برای روکش صندلی ها ایده جالبی برای منزل شما نخواهد بود. زیرا این پارچه ها باعث می شوند تا فضای منزل شما تنگ و سنگین به نظر برسد و شما در این فضا احساس راحتی نخواهید کرد. وجود مبلهایی با رنگ سفید، نه تنها سبک تر و روشن تر می باشد، بلکه برای نشستن و گفتگوی صمیمانه مناسب تر به نظر می رسد.

7- ترکیب کردن

منظور از ترکیب کردن این است که شما این امکان را دارید که همه وسایل بلند و کوتاه را باهم ترکیب کنید و در یک فضا قرار دهید. استفاده از وسایلی با سن مختلف در کنار هم ایده جالبی است که موجب می شود تا شما خانه ای صمیمی تر و راحت تر داشته باشید. بر طبق نظر یک طراح، شما می توانید در یک اتاق از فرهنگ ها و زمان های مختلف استفاده کرده و با این ترکیب بی نظیر اتاق جذاب را به وجود آورید.

۸– خلق زیبایی با استفاده از تضادها

همان طور که رنگ های متضاد در کنار هم قرار می گیرند و زیبایی بی نظیری ایجاد می کنند، اگر در منزل خود وسایل معمولی را در کنار اجسام گرانقیمت قرار دهید، می توانید اتاقی جذاب و زیبایی داشته باشید.

۹– استفاده از رنگ های تند در اتاق های کوچک

نکته قابل توجه این است که طراحی داخلی اتاقی که دارای ابعاد کوچکتری نسبت به بقیه اتاق ها باشد، سخت تر خواهد بود. در صورت لزوم بهتر است از رنگ های تند و عمیق برای رنگ بخشیدن به اتاق های کوچک استفاده کنید. با این کار می توانید دنیای کوچکی در داخل آن اتاق خلق نمایید.

۱۰ خلاقیت در چیدمان وسایل

توجه داشته باشید  که دکور منزل شما نباید قابل پیش بینی باشد. زیرا اگر همه چیز در جای خود قرار گرفته باشد، به خانه شما حالتی جدی و یکنواخت می دهد. به همین علت بهتر است در بعضی از قسمت های خانه خود خلاقانه به چیدمان وسایل بپردازید تا با این کار افرادی که وارد منزل شما می شوند را غافلگیر نمایید. برای ایجاد خلاقیت می توانید اشیاء و وسایل را در جاهایی از منزل قرار دهید که کسی انتظار آن را ندارد. برای مثال می توانید کلکسیونی از مجسمه ها را در داخل راه پله ها قرار دهید .

چیدمان خانه‌های نقلی

امروزه بیشتر خانواده ها در خانه های کوچک و نقلی زندگی می کنند و برای دکوراسیون مناسب آن دچار مشکل هستند راهکارهایی وجود دارد که از طریق بکارگیری آنها می توانید از کوچکی خانه خود کاسته و فضای خانه خود را بزرگتر جلوه دهید و از زندگی در خانه خود هرچند کوچک لذت ببرید. نکته مهمی که در رابطه با خانه های کوچک و نقلی باید رعایت کنید این است که باید از هر سانتی متر فضای خانه بیشترین استفاده را بكنید.

راهکارهایی که در چیدمان خانه نقلی به آن نیاز دارید تا خانه شما زیبا و جا دار به نظر برسد، شامل موارد زیر است :

1- از آنجایی که اسباب و اثاثیه منزل شما نقش مهمی در بزرگ و کوچک نشان دادن خانه شما دارد، از این رو بهتر است در ابتدا بزرگ‌ ترین مبل خود را جلوی بزرگ‌ترین و طولانی ترین دیوار قرار داده  و با این کار قسمت مرکزی را کاملا قابل رویت بگذارید.

2 اگر از نقش و طرحی در وسایل و دیوارهای منزل خود استفاده می کنید، بهتر است که از نقش ها و طرح های کوچکتر استفاده کنید.

3- از نصب چراغ هایی که باعث می شوند تا ارتفاع اتاق شما کم شود، خودداری کنید. وجود چراغ هایی که در سقف قرار می گیرند نباید به گونه ای باشند که به کم کردن ارتفاع سقف منزل شما کمک کند.

4- یادتان باشد که سقف خانه های کوچک باید روشن تر از دیوار ها و مبلمان باشد. مزیت این کار این است که باعث می شود تا فضای منزل شما دلبازتر به نظر برسد.

5- استفاده از یک نور سفید و ملایم که به صورت مساوی در کل اتاق پخش شده باشد، ایده مناسبی برای بزرگتر جلوه دادن اتاق های کوچک می باشد.

6- از رنگ ها به صورت تک رنگ استفاده کنید، زیرا وجود ترکیب رنگ ها در یک اتاق فضا را کوچکتر نشان خواهد داد.

7- استفاده از آینه های صاف و درخشنده گزینه مناسبی برای خانه های کوچک بوده تا از این طریق بتوانند نور را بیشتر منعکس کرده و فضای اتاق را روشن تر نمایند.

8- در خانه های کوچک از یک ست کاناپه بزرگ یا سرویسهای مبلمان بزرگ و جاگیر نظیر مبلمان استیل استفاده نکنید و سعی کنید مبلمانی را انتخاب کنید که کاملا ظریف باشد. با این کار می توانید به راحتی چیدمان آنها را براساس راحتی و علایق خود تغییر دهید.

9- اگر شما هم جزءافرادی هستید که به انواع و اقسام وسایل تزئینی مثل میز، آباژور، گلدانها و مجسمه های بزرگ علاقه دارید و به دلیل کوچک بودن منزل خود نمی توانید ازآنها استفاده کنید، می توانید با نصب چند تابلوی زیبا، دیوار های خانه خود را تزئین کنید و مطمئن باشید که تأثیر این كار كمتر از به كارگیری انواع و اقسام وسایل دكوری جاگیر نخواهد بود.

10- اگر از وسایلی کمتر استفاده می کنید، پیشنهاد ما این است که از فضای زیر تخت ها برای انبار کردن وسایل خود بهره بگیرید.

11- در صورتی که در خانه ای کوچک زندگی می کنید، یادتان باشد که به جای انتخاب اسباب و اثاثیه عریض از وسایل بلند استفاده کنید. برای مثال وجود بوفه ای بلند و کم عرض فضای کمتری را اشغال می کند. پیشنهاد می کنیم که اگر بر روی دیوار ها فضای خالی دارید، بوفه و یا قفسه هایی را بر روی دیوار نصب کرده و ظروف و کتاب های خود را در داخل آنها قرار دهید. به کارگیری این روش باعث می شود تا شما از بوفه یا کمدهای جاگیر استفاده نکنید.

12- بهترین تلویزیون برای خانه های کوچک آنهایی هستند که قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند، زیرا با این کار فضایی بیشتری را در اختیار داشته و بسیار مناسب برای خانه ایی است که دارای سقف کوتاه هستند.

13- با توجه به اینکه خانه های کوچک دارای اتاق خواب های کوچک می باشند از این رو ممکن است در اتاق خواب شما امکان قرار دادن تخت خواب دو نفره وجود نداشته باشد به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که در منزل خود از وسایل چندمنظوره استفاده کنید و با یک تیر دو نشان بزنید، برای مثال مبلمانی را انتخاب کنید که قابلیت تبدیل شدن به تخت خواب را داشته باشد.

14- در خانه های نقلی زمانی که مهمان دارید باید به جابجا کردن وسایل بپردازید و ممکن است این کار کمی سخت باشد. از این رو می توانید در هنگام خرید وسایل، انواع چرخدار آنها را انتخاب كنید. به این ترتیب می توانید آنها را در مواقع لزوم به راحتی و بدون هیچ نوع آسیبی جابجا كنید.

15- انتخاب میز اتاق نشیمنی که در زیر آن چند قفسه داشته باشد انتخاب خوبی برای خانه کوچک شماست، زیرا از این طریق می توانید بعضی از لوازم مثل كتاب یا مجلات یا وسایلی از این قبیل كه به طور معمول روی میز قرار دارند را در داخل آنها قرار داده و از بهم ریختگی بر روی میز جلوگیری کنید.

چیدمان خانه های کوچک 

 امروزه به دلیل سخت شدن شرایط اقتصادی اکثر مردم در خانه های کوچک زندگی می کنند، اما با وجود کوچک بودن خانه نباید نگران دکوراسیون آن باشید زیرا می توانید با استفاده از ترفند هایی یک دکوراسیون زیبا را برای منزل کوچک خود تدارک ببینید.

برای چیدمان قسمت های مختلف خانه ای نقلی چه باید کرد ؟

راهی برای ورودی کوچک منزل

در صورتی که در ورودی منزل خود فضایی برای قرار دادن جا لباسی ندارید، می توانید با نصب چند گیره بر روی دیوار ورودی از آن برای آویختن کت و لباس های دم دستی خود استفاده کنید. می توانید از تعدادی سبد کوچک برای قرار دادن اشیا کوچک مانند کلاه، جوراب و حتی دسته کلید های خود استفاده کنید. با نصب چراغ در بالای میز کنسولی که در ورودی منزل قرار داده اید می توانید نورپردازی فضا را ارتقا داده و فضای کوچک ورودی را بزرگتر و دلبازتر جلوه دهید. اگر در منزل شما فضایی به عنوان ورودی وجود ندارد، می توانید با قرار دادن یک دراور کوچک و یک صندلی در گوشه ای از در ورودی این فضا را به وجود آورید.

چیدمان آشپزخانه کوچک

در آشپزخانه ای با فضای کوچک، بهتر است تا جایی که امکان دارد از قفسه و فضا های ذخیره سازی استفاده کنید. این کار سبب می شود تا گنجایش فضا به حداکثر میزان برسد. بهتر است برای جلوگیری از گم شدن وسایل و اشیا در قسمت عمقی قفسه ها، عمق و اندازه قفسه ها را کم در نظر بگیرد. البته توصیه می شود تا عمق قفسه متناسب با اندازه ابزاری باشد، که قراراست در آن قرار دهید. با نصب حلقه هایی بر روی دیوار موجود در آشپزخانه خود می توانید از آنها برای آویزان کردن ابزار و اشیاء مورد نیاز استفاده کنید. کابینت های در دار و بسته را فراموش کرده و از کابینت های شیشه ای و یا کابینت های باز در قسمت بالایی آشپزخانه استفاده کنید. این کار علاوه بر اینکه مانع خفگی و گرفتگی آشپزخانه می شود، فضا را باز و روشن تر جلوه می دهد.

استفاده اتاق غذاخوری کوچک

وجود یک نیمکت در گوشه ای از اتاق غذاخوری امکان نشستن افراد بیشتری را فراهم می کند. البته شایان ذکر است که می توانید از زیر نیکمت برای قرار دادن سایر وسایل منزل استفاده کنید. میز غذا خوری را به پنجره بچسبانید، زیرا این کار باعث می شود تا فضای زمینی باز بیشتری داشته باشید. البته فراموش نکنید که در هنگام پذیرایی از مهمان قسمت چسبانده شده را جلو کشیده و از کل میز استفاده کنید. وجود آینه به شما کمک می کند تا فضا وسیع تر و دلبازتر جلوه کند بهترین جا برای نصب آینه درست در مقابل پنجره می باشد.

اتاق خواب کوچک

معمولا در اتاق خواب های کوچک فضای کافی برای قرار دادن میز کنار تختی وجود ندارد. از این رو پیشنهاد می کنیم که از طبقه ها بر روی دیوار کنار تخت در ارتفاعی پایین استفاده کنید. این کار باعث شده تا فضای زمینی اشغال نشود و همچنین سطحی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز مانند  کتاب و عینک مطالعه، لیوان آب، ساعت و…برای شما فراهم می آورد.

در صورتی که در کمد ها در زمان باز کردن شما را دچار مشکل می کند می توانید در را به حالت کشویی قرار داده و یا حتی از پرده ای ساده برای پوشاندن کمد استفاده کنید، مطمینا دراتاق خواب های کوچک فضایی برای قرار دادن آباژور وجود ندارد ازاین رو می توانید از چراغ های دیواری و یا دیوار کوبها برای نوربخشیدن به فضای اتاق استفاده کنید.

تزئین نشیمن کوچک

اتاق نشیمن کوچک خود را با یک کاناپه بدون تکیه گاه که در مرکز توجه قرار دارد دکوراسیون کنید. وجود کاناپه نه تنها فضای راحتی را به وجود می آورد، بلکه  این خوبی را دارد که نقطه دید را مسدود نکرده و فضا را تنگ و گرفته نخواهد کرد. در صورتی که در اتاق نشیمن شما کتابخانه وجود دارد، برای اینکه  جلوه دکوراسیون اتاق نشیمن شما به دلیل وجود کتابهای متعدد بهم ریخته و شلوغ نشان داده نشود، می توانید از یک پرده و یا پارچه ای ساده و حتی تابلوی هنری برای پوشاندن قفسه های کتابخانه استفاده کنید.

دکوراسیون سرویس بهداشتی کوچک

سینک های روشویی پایه دار با اینکه زیبا و شیک هستند اما برای سرویس بهداشتی های کوچک مناسب نیستند، از این جهت که علاوه بر اشغال فضای زمینی کاربردی هم نخواهند داشت. به همین علت توصیه می کنیم که از سینک های روشویی که به صورت کابینتی هستند استفاده کنید، زیرا فضای بیشتری را برای قرار دادن وسایل مورد نیاز دراختیار دارید.به جای نصب وسایل تزئینی بر روی دیوار سرویس بهداشتی بهتر است از قفسه هایی استفاده کنید که بتوان در آن وسایل کوچکی از قبیل ریش تراش، شامپو و … را قرار دهید. از در پشت سرویس بهداشتی هم می توان برای نصب گیره های آویز و یا چوب لباسی هایی که مخصوص پشت در هستند برای آویزان کردن حوله ها و لباس ها استفاده کنید.

با انجام نکاتی می توانید منزل خود را تبدیل به خانه ای رویایی و ایده آل نمایید:

ایجاد صمیمیت در دکوراسیون

بهداشت روانی اعضای خانواده و به خصوص فرزندان، یکی از مهم ترین نکاتی است که در تقویت روابط و بنیان خانواده نقش داشته و با کمک طراحی داخلی و دکوراسیون خانه به شکل بهتری ایجاد می شود. برای مثال چیدمان مبلمان در اتاق نشیمن باید به گونه ای باشد که یک فضای صمیمی را برای اعضای خانواده ایجاد کند. به این معنا که وقتی اعضای خانواده بر روی مبلمان نشسته و دور یک محور، گرد هم می آیند به صورت چشم در چشم باهم به گفتگو بپردازند و یک محیط صمیمی و گرم برای گفت وگو ایجاد شود. با استفاده از این چیدمان برای والدین شرایط بهتری فراهم می شود تا با مشکلات فرزندان خود آشنا شده و برای مدیریت آن آمادکی بیشتری پیدا کنند.

دیوارهای اتاق کودک

در هنگام انتخاب رنگ برای دیوار اتاق فرزند خود یادتان باشد که حتما از رنگ های شاد، روشن و گرم استفاده کنید. برای مثال رنگ هایی مانند نارنجی، زرد و سبز می تواند تاثیر زیادی در نشاط و شادابی کودک شما داشته باشد و انگیزه او را برای بازی تقویت کند. بنابراین استفاده از رنگ های سرد و تیره را فراموش کرده و از رنگ های شاد و طرح های نشاط آور را برای تزیین دیوارها استفاده کنید. نکته مهم در مورد نقاشی و طرح های روی دیوار این است که، از انتخاب عروسک های ترسناک یا وسایل جنگی که باعث افزایش میزان خشونت در کودکان می شود خودداری کنید. پیشنهاد می کنیم که از طرح های زیبا، لطیف و مثبت استفاده کرده و حس مهربانی را در فرزندان خود افزایش دهید. انجام این کار باعث می شود تا در آینده فرزندان شما دارای افکار مثبت و رفتاری مناسب باشند.

برقراری آرامش با ایجاد نظم در اتاق خواب

برای اینکه در منزل خود اتاق خواب رویایی داشته باشید، بهتر است بدانید که چیدمان درست و اصولی لوازم در اتاق خواب و البته مرتب بودن لباس ها و اسباب یکی از مهم ترین اصول برای دستیابی به این خواسته می باشد. مرتب و منظم بودن کمد ها و قفسه های موجود در اتاق خواب، نکته ای است که دانستن آن بسیار مهم بوده و نقش مهمی در ایجاد آرامش افراد در اتاق خواب دارد. وجود حس آرامش، رابطه مستقیمی با برقراری امینت و در نتیجه راحتی در اتاق خواب خواهد داشت. بنابراین سعی کنید که همیشه کمدها و وسایلی که در اتاق خواب از آنها نگهداری می کنید، به صورت مرتب و منظم در فضاهای موجود چیده شده باشد.

ایجاد نشاط با گل ها و گیاهان در منزل

بهتر است بدانید که گل ها و گیاهان سبز و شاداب یکی از بهترین منابع انرژی طبیعی هستند که می توانید از انرژی آنها برای بالابردن کیفیت زندگی خود بهره ببرید، اگر شرایط نگهداری از گل ها و گیاهان را در فضای آپارتمان خود ندارید، پیشنهاد می کنیم تا با استفاده از یک گلدان پر از گل های رنگارنگ این حس را تجربه کنید. زیرا مراقبت و رسیدگی منظم و روزانه از گیاهان در فضا خانه، باعث ایجاد نشاط در اعضای خانواده شده و به مرور زمان موجب افزایش حس مراقبت و بهبود روابط صمیمیانه بین اعضای خانواده می شود. یادتان نرود که استفاده از گل های آپارتمانی هماهنگ، مانند بامبو به افزایش آرامش و امنیت در خانه کمک زیادی خواهد کرد.

استفاده از شمع در بخش های مختلف منزل 

در صورتی که به دنبال خانه ای گرم و صمیمی مخصوصا در فصول سرد سال هستید، پیشنهاد می کنیم که از نور شمع و یا نورهای زرد رنگ استفاده کنید. زیرا این نورهای تداعی کننده نورگرما بخش خورشید در فصول گرم سال هستند. بنابراین استفاده از شمع هایی که دارای مدل ها و رنگ های مختلفی هستند، تاثیر زیادی در ایجاد فضایی گرم و صمیمانه خواهد داشت. از این رو بهترین مکانهایی که می توان از شمع ها به نحو احسنت استفاده کرد، قرار دادن آنها بر روی پیشخوان آشپزخانه، میز ناهارخوری، اتاق خواب و اتاق نشیمن می باشد.

دکوراسیون قسمت های خالی خانه

هر خانه ای دارای گوشه هایی است که ممکن است خالی و بدون استفاده قرار بگیرند، اما شما با چند ایده خلاقانه می توانید این گوشه ها را تبدیل به فضایی زیبا و پر کاربرد نمایید،اگر  خانه شما هم دارای این گوشه های خالی و بی استفاده است، پیشنهاد می کنیم ایده هایی که مطرح می شود را بخوانید تا از این طریق به خانه خود جلوه ای تازه ببخشید.

میز تحریر با شکوه

در صورتی که میز تحریر زیبا و جمع و جوری دارید که دارای ترکیب رنگی شیک و هماهنگ با فضای خانه شماست، می توانید آن را در یک گوشه خانه خود قرار دهید و فضای زیبایی را خلق نمایید. برای اینکه میز تحریر شما کاملا جلوه خود را نشان دهد، پیشنهاد می کنیم از یک گلدان بزرگ در پشت صندلی بهره بگیرید. برای مثال درخت انجیر با آن برگ های بزرگ خود می تواند زیبایی بی نظیری در این فضا ایجاد کند.

طبقه های پایه دار هرمی

از طبقه های پایه داری که به شکل هرم هستند، برای گوشه های دیگر از خانه خود استفاده کنید. از این جهت هرمی بودن آن را پیشنهاد می کنیم که به خوبی می تواند در کنج خانه خود نمایی کند. تعبیه این طبقه ها به شما کمک می کند تا بتوانید ظروف و گلدان های زیبای خود را در آنها قرار داده و از یک فضای خالی و بی استفاده منظره زیبایی بسازید.

ایجاد فضای دنج

در صورتی که در خانه خود یک صندلی زیبا و خاص دارید، بهتر است آن را در گوشه خانه خود قرار دهید و با استفاده از یک آباژور پایه بلند و زیبا، میز عسلی کوچک و … این بخش از خانه خود را تبدیل به یک فضای دنج نمایید. پیشنهاد می کنیم برای جلب توجه کردن این گوشه دنج از یک کوسن زیبا بهره بگیرید.

قرار دادن صندلی های بلند

برای گوشه های خالی منزل خود از صندلی هایی که دارای پشتی بلند هستند استفاده کنید. برای مثال دو صندلی را به همراه یک میز و قالیچه کوچک در یک کنج از خانه خود قرار دهید و این گوشه خالی را تبدیل به فضایی شیک و زیبا نمایید. این بخش از منزل شما برای استراحت، مطالعه یا نوشیدن چای عصرانه بسیار مناسب است و شما می توانید این ایده را در یک گوشه منزل خود ایجاد کنید.

بخش  یاد آوری

از آنجایی که اعضای خانواده به دلیل مشغله کاری ممکن است مسایلی را فراموش کنند، بهتر است یکی از گوشه های خانه خود را به ایستگاه پیغام رسانی تبدیل نمایید. برای ایجاد این ایستگاه می توانید از دراور کمک بگیرید و بالای آن را یک تخته یا پانل نصب کرده و پیغام ها و مواردی که نیاز به یاد آوری دارد را روی آن یادداشت کنید.

محلی برای آسایش

در صورتی که یک پنجره تک در قسمتی از منزل خود دارید که از آن استفاده ای نمی برید، پیشنهاد می کنیم با قرار دادن یک کاناپه راحت و یک میز در جلوی آن این پنجره را تبدیل به محلی برای استراحت نمایید. حتی می توانید از این فضا در کمال آرامش برای مطالعه استفاده کنید.

شومینه متحرک

از شومینه هایی که قابلیت حرکت دارند و به نصب داخل دیوار نیاز ندارند، برای گوشه خالی منزل خود استفاده کنید. اما نکته مهم این است که این ایده تنها برای فصل سرد سال کاربرد دارد و می توانید با آن گوشه خالی منزل خود را پر کنید.

ایجاد مکان بازی

گوشه ای از منزل که بی استفاده مانده است را تبدیل به محلی برای بازی فرزند خود نمایید و همه وسایلی که برای بازی کردن به او نیاز دارد را در آن قسمت قرار دهید و برای این کار یک قالیچه یا موکت را در زیر پای او پهن کنید که در هنگام بازی کردن دچار آسیب نشود، این قسمت از خانه را به شکل اختصاصی مخصوص بازی فرزند خود قرار دهید.

استفاده از بوفه

ایده دیگر برای استفاده از گوشه خالی خانه این است که بوفه یا ویترین شیشه ای منزل را در آن قسمت قرار دهید و از آن برای نمایش ظروف، کریستال های زیبای خود استفاده کنید.

نکاتی برای زیبایی هرچه بیشتر خانه

برای چیدمان و دکوربندی هر خانه نکاتی وجود دارد که حائز اهمیت است و باید در چیدمان هر فضایی که مشغول دکوربندی آن هستید به این نکات توجه داشته و از آنها استفاد کنید . البته این نکات کاملا حرفه ای بوده ودکوراتیو ها در چیدمان منزل از آن بهره می برند، حال شما با دانستن این نکات، خانه خود را شبیه یک دکوراتیو حرفه ای زیبا کنید.

1- توجه به نقطه نگاه

هر اتاقی یک چشم انداز اصلی دارد و به محض ورود، چشم به سمت آن جلب می شود که نقطه اصلی هر اتاق به حساب می آید . بعد از پیدا کردن نقطه اصلی هر اتاق، وسایل را در آن قسمت  بچینید . برای نقطه مورد نظر، وسایلی مناسب پیدا کنید و کمی کنار  بایستید و ببینید که چطور می توانید آن را به چشم مهمانانتان زیبا و مناسب نشان دهید.برای مثال برای خانه ای که ورودی آن به سمت هال است، یک کاناپه به همراه میزی که در جلوی آن قرار دارد، بهترین انتخاب برای این نقطه می باشد تا چشم نواز به نظر بیاید .

2- توجه به سایه روشن ها

با استفاده از کوسن های موجود، سایه روشن های بی نظیری ایجاد کنید برای مثال برای کاناپه ای با رنگ زرشکی از کوسن هایی با رنگ قرمز روشن استفاده کنید، با این کار اتاق نشیمن زیباتری خواهید داشت و یک رنگی و کسالت را از بین  می برید. از این سایه روشن ها در سایر اتاق ها مثلا اتاق خواب هم می توان استفاده کرد به گونه ای که بر روی تخت خوابی با ملحفه روشن از کوسن هایی به رنگ تیره استفاده کنید تا زیبایی را به اتاق خواب خود انتقال دهید .

3- استفاده از پارچه ها

در صورتی که پارچه ای قدیمی یا دست دوز در خانه دارید که در کمد گذاشتید و هیچ استفاده ای از آن نمی کنید، بهتر است آن را از کمد در آورده و قاب کنید و با این کار یکی از دیوار های خانه خود را به زیبایی پر کنید و طرحی کلاسیک و بینظیر بسازید و لذت نگاه کردن به پارچه ای دست دوز را از خود نگیرید .

4- رنگ آمیزی دیوار شومینه

 از شومینه فقط در فصل زمستان استفاده می شود البته امروزه با سیستم های مدرن گرمایشی  دیگر شومینه استفاده  چندانی ندارد، لذا این قضیه باعث نمیشود تا با چیدن کاناپه در اطراف آن در اوج بی سلیقه گی آن را رها کنید، بلکه با کمی سلیقه دیوار شومینه را یک رنگ تیره بزنید و روی آن را با قاب های کوچک و تعداد زیادی عکس پر کنید.

5- نور پردازی کنید

همان طور که می دانید استفاده از یک نور یک دست برای کل خانه مناسب نخواهد بود و باعث آزار چشم خواهد شد. لازم نیست همه خانه را با لوسترهای بزرگ پرنور پر کنید بلکه با یک فکر درست در مورد نورپردازی می توانید نور منزل خود را کم یا زیاد کنید برای مثال در کنار شومینه از یک آباژور برای ایجاد نور استفاده کنید .

6- شلوغ نکنید

در انتخاب وسایل تزئینی دقت کنید و از هر وسیله ای برای تزئین خانه استفاده نکنید زیرا این کار باعث شلوغ شدن منزل شما شده و در نهایت  کمتر دیده می شود. از شلوغ کردن خانه خود با وسایل تزئینی زیاد اجتناب کنید زیرا همان طور که میدانید در بیشتر مواقع سادگی زیباتر خواهد بود . برای مثال  یک گلدان کوچک در یک نقطه مناسب از خانه  بیشتر و بهتر از یک گلدان بزرگ در یک مجموعه ای از گل ها به چشم می آید.

7– قفسه بندی کنید

می توانید از یک ویترین شیشه ای برای چیدن ظروف و وسایل تزئینی استفاده کنید اما بهتر است قسمت های مختلف دیوار خانه را با سلیقه قفسه بندی کنید وجای خوبی برای نمایش گلچینی از کلکسیون ها ایجاد کنید و یا این قفسه ها را بخرید و روی دیوار جایی برای آنها باز کنید.

 وجود نور در بخش های مختلف منزل

طراحی و دکوراسیون هر خانه با نورپردازی و روشنایی منزل معنا پیدا می کند و جلوه آن نمایان می شود. زیرا نور باعث می شود تا یک اتاق متحول شده و تاثیر بسیار زیادی روی دکوراسیون خواهد داشت. البته فراموش نکنید که همه تجهیزاتی که برای نورپردازی و روشنایی منزل استفاده می کنید، باید متناسب با سبک چیدمان خانه شما باشد. ایده های زیادی برای نورپردازی منزل وجود دارد، اما با رعایت چند دستورالعمل می توانید به بهترین نورپردازی در فضای منزل خود دست پیدا کنید. یادتان باشد که فقط با صرف هزینه اندکی می توانید زیباترین نور را برای خانه خود داشته باشید تا از این طریق بتوانید سلامت جسمی و روحی خود و اعضای خانواده را تضمین کرده و باعث زیبایی بخشیدن در فضای منزل خود شوید.

نور فضای رمانتیک

در صورتی که شما هم جزء آن افرادی هستید که علاقه به فضاهای رمانتیک دارید، پیشنهاد می کنیم که برای خلق این فضا در خانه از لامپ هایی با نور کم و با رنگ های سرد مثل آبی استفاده کنید. با انجام این نور پردازی متفاوت می توانید یک فضای سایه روشن را ایجاد کنید. بهتر است که این نوع لامپ ها را در گوشه های اتاق نصب کنید تا از این طریق نه فضای پر نوری داشته باشید که حس شاعرانه شما را خراب کند و نه آنقدر نور کم باشد که امکان دیدن و تردد برای شما وجود نداشته باشد. یک پیشنهاد دیگر برای به وجود آوردن فضایی رمانتیک استفاده از نور شمع است که با لرزش های خود می تواند سایه های متحرکی را ایجاد کند. البته قرار دادن آباژور و بهره گیری از نور آن هم ایده مناسبی برای خلق این فضا خواهد بود.

نور برای مطالعه

شاید فکر کنید که خواندن و نوشتن کاری است که درطول شبانه روز توسط همه اعضای خانواده انجام نمی شود، اما نکته مهم این است که  به طور متوسط در هر خانه یک نفر وجود دارد که بخواهد درس بخواند یا مطالعه کند. از این رو باید نور کافی برای انجام این کار را در اختیار داشته باشد. زیرا در صورتی که نور برای مطالعه با نوشتن کم باشد، باعث خستگی شدید چشم ها شده و کسلی را به دنبال خواهد داشت و فرد را از ادامه نوشتن یا مطالعه باز می دارد.

نور در آینه

میز آرایش در منزل هم نیاز به نور کافی دارد و با استفاده از آینه می توانید نور را انعکاس داده و باعث افزایش آن شوید. از این رو می توانید با استفاده از آینه در بخش های مختلف خانه  به افزایش روشنایی و در نهایت زیبایی بیشتر فضای منزل خود کمک کنید. فراموش نکنید که حتما در بخش های تاریک و کوچک منزل مانند حمام از آینه استفاده کنید.

نور اتاق کودک

از آنجایی که کودکان دارای روحیه تنوع طلب و خاصی هستند، بهتر است از نور های رنگی و شاد مانند سبز، زرد و قرمز استفاده کنید. شما این امکان را دارید که به راحتی از بازار لامپ های کوچک با ولتاژ و درجه مصرف پایین  که دارای رنگ های شاد هستند را خریداری کرده و گوشه کنار اتاق کودک خود قرار دهید. انجام این کار نه تنها باعث می شود تا اتاق فرزند شما زیبا و روشن شود، بلکه فضایی شاد و پر انرژی را هم ایجاد می کند. یادتان نرود که شما می توانید از ایده های خلاقانه برای اتاق کودک خود بهره بگیرید، اما استفاده از کاغذهای رنگی گلاسه و براق زیر قسمتی  که لامپ را نصب می کنید باعث می شود که نور لامپ انعکاس زیباتری داشته باشد.

نور از کف

یک راه زیبا برای ایجاد روشنایی در فضای منزل، تعبیه لامپ هایی در کف خانه می باشد. شما می توانید از یک معمار برای انجام این کار کمک بگیرید و با استفاده از نور های رنگی که در کف قرار می دهید، فضای زیبا و کم نظیری را ایجاد کنید. البته بهتر است بدانید که از این ایده می توانید در فضای حیاط هم استفاده کنید و از این طریق نورپردازی بی نظیری را در فضای حیاط منزل ایجاد کنید.

نور برای سقف های کوتاه و بلند

در صورتی که منزل شما دارای سقفی کوتاه است، با وجود یک لامپ هم می توانید روشنایی منزل خود را فراهم کنید. اما اگر سقف خانه شما بلند است، بهتر است از لوستر های فانتزی با رنگ های کلاسیک استفاده کنید. زیرا از سقف تا کف فاصله زیادی وجود دارد و این فاصله موجب می شود که نور کمی در فضای خانه به وجود بیاید، از این رو وجود لوستر گزینه مناسبی خواهد بود. نکته مهمی که وجود لوستر دارد این است که نه تنها به زیبایی و بهینه سازی انرژی در محیط کمک می کنید، بلکه با ایجاد یک نقطه کانونی در سقف، نور بیشتری را تولید کرده و زیبایی دکوراسیون منزل شما چند برابر می شود.

نور بر  روی دیوار

دیوارها در تامین نور خانه شما تاثیر بسزایی خواهند داشت، تنها کاری که باید بکنید این است که رنگ دیوار و رنگ لامپ و دیگر وسایل نورپردازی را متناسب با هم انتخاب کنید. برای مثال اگر رنگ دیوار های منزل شما تیره باشد، بهتر است به جای تغییر رنگ دیوارها که کاری زمان بر و پر هزینه می باشد، نور لامپ ها را متناسب با رنگ دیوار خانه خود انتخاب کنید.

برای دیوار های تیره منزل از چند لامپ کوچک که دارای نور های سفید، زرد و حتی سبز روشن هستند، استفاده کنید و آنها را روی دیوار تاریک خانه روشن کنید. انجام این کار به این خاطر است که دیوار باعث انعکاس این نور به طرف مقابل خود می شود و روبه روی خود را نیز روشن می کند. برای زیباتر شدن فضای منزل می توانید نور لامپ ها را به نحوی تنظیم کنید که به صورت متناوب و با فاصله زمانی یک ساعت به یک ساعت، نور دیگری روشن شود. انجام این کار یک مزیت بزرگ دارد و آن این است که از خستگی چشم اعضای خانواده جلوگیری می کند، زیرا نور یکنواخت باعث می شود تا چشم خسته شود شما با رعایت این نکته  به سمت داشتن خانه ای سالم  قدم بر می دارید.