محوطه سازی

آلودگی هوا و همچنین پدیده وارونگی بزرگ ترین مشکلی که امروزه زندگی شهری با آن روبرو است که باید با به کار گیری راهکارهای مختلف با آنها مقابله نمود. از این رو یکی از راه های پیشنهادی  محوطه های سبزی است که در اطراف خانه ها، ویلا ها و همچنین پشت بام ها ایجاد می شود تا از این طریق آلودگی  هوا جذب شده و باعث خارج شدن اکسیژن شود.

اجرای محوطه سازی

مهم ترین و اساسی ترین کار برای ایجاد و طراحی محوطه سازی جانمایی، آرایش و طراحی گل ها و گیاهانی است که با توجه به شرایط محیطی انتخاب و کاشته شوند. باید قبل از اجرا طرحی مناسب را ایجاد کرده و نوع چیدمان گیاهان را مشخص نمود تا به بهترین شکل ممکن در جایی مناسب و مطلوب قرار بگیرند.

گیاهان موجود در محوطه سازی

گیاهان متنوعی که در یک فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرند نه تنها به لحاظ ارثی و ژنتیکی، بلکه از شرایط محیط زیست هم تاثیر می گیرند. از این رو باید در زمان کاشت گیاه در یک محوطه به تغییرات درجه حرارت، میزان رطوبت نسبی هوا، حداقل و حداکثر مطلق دما و همچنین تعدد روزای ابری و آفتابی توجه کرده و بر این اساس گیاهی را در یک محوطه خاص استفاده نمود.

محوطه سازی چیست؟

ایجاد فضای سبز دلنشین، جذاب و روح بخش با طرح های متفاوت که متناسب با ساختمان و پشت بام باشد که باعث خوش نما کردن ساختمان می شود.

انتخاب مصالح

در محوطه سازی نه تنها باید از مصالح عمومی مختلف استفاده نمود، بلکه باید به صورت تخصصی هم از مصالح خاصی بهره گرفته تا از این طریق سطح کیفیت محوطه سازی افزایش یابد. امروزه در تولید مصالح ساختمانی نوین با پیشرفت های قابل توجهی رو برو هستیم که باعث می شود تا ساخت محوطه با استفاده از مصالح مختلف کار سختی نبوده و با کمک حس زیبایی شناسی و تجربه می توان مصالح مناسبی که با شرایط جوی سازگاری دارند را انتخاب نمود.

خاک مناسب محوطه سازی

انتخاب خاک مناسب برای گیاهان موجود در فضای سبز باعث می شود تا استقامت عناصر در مقابل نیروهای مختلف افزایش یابد. قسمت های مختلف محوطه سازی از  تعدادی عناصر تشکیل شده اند که با کمک نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوت در کنار هم قرار گرفته اند و هر کدام از آنها نیاز به زیر سازی های مختلفی دارند. به همین خاطر برای کاشت گیاهان مختلف باید بستر مناسبی را تهیه کرده و با استفاده از خاک برداری، خاکریزی و جمع آوری های دقیق، خاک مناسبی رادر محوطه به وجود آورده تا زمینه رشد و نمو گیاهان فراهم و به راحتی بتوان از آنها نگهداری نمود.

نورپردازی محوطه

مهم عامل برای تکفیک نمودن رنگ ها و مشخص نمودن راه ها در ساعات شب استفاده از نور می باشد. در صورتی که در طول شب از نور استفاده نشود طراحی فضای سبز هیچ مفهومی ندارد. به همیین خاطر نیاز به نور در شب امری ضروری بوده و بیشترین اهمیت را دارا می باشد.

بهره گیری از نور یکی از عناصر مهم و اساسی در طراحی فضای سبز به شمار می آید و می توان تمامی نقاط فضای سبز مانند درب ورودی، برکه، فواره، مجسمه ها، درختان و به صورت کلی هر وسیله تزئینی که در محوطه سبز وجود دارد را با استفاده از تجهیزات نورپردازی نورانی کرده تا زیبایی واقعی محوطه سبز جلوه گر شود.

مکان محوطه سازی

از محوطه سازی در ورودی هتل ها، رستوران ها، تالارها، برج های مسکونی، ویلا ها، میادین شهرها، مجتمع های تجاری و اداری و … استفاده می شود.

وجود المان های مختلف در محوطه سازی

با در نظر گرفتن مساحت و فضایی که در اختیار کارفرما است از طرح ها و المان های مختلفی در ایجاد محوطه سازی استفاده نمود. برای مثال با استفاده از ایجاد آلاچیق، برکه، گل کاری و درخت کاری های مختلف، قرار دادن رواق، باربیکیو، نهر و استخر امکان پذیر خواهد بود.

آبنما ها قابلیت نوپردازی داشته و می توان نحوه ریزش آب ومقدار صدای مورد نیاز فضا را در آنها کنترل نمود و می توان با مصالح مختلفی آنها را ساخته و اجرا کرد اما باید به ایزولاسیون و نحوه نگهداری از آبنما توجه بسیاری نمود.

آلاچیق در محوطه سازی انواع محتلفی داشته و با توجه به نوع کاربردی که دارد با نام ها و تعاریف مختلفی وجود دارد.