بهترین انتخاب برای نور پردازی منزل

برای هویت بخشیدن به هر فضایی از نورپردازی استفاده میکنیم، اگر می خواهیم نورپردازی خوبی درمحیط داشته باشیم باید از مناسب ترین لوسترها و آباژورها استفاده کرد.از آنجایی که نور به خانه روشنایی می بخشد، میتوان ازوسایل متنوع نورپردازی برای زینت بخشیدن به خانه استفاده کرد. این وسایل باید طرح، رنگ و اندازه مناسبی را دارا باشند تا بهترین نما را نشان دهند.

نمونه ای چند از وسایل نورپردازی :

چلچراغ
همان طور که میدانید لوستر یکی از وسایل تزئین خانه است و انتخاب یک لوسترزیبا و متناسب با محیط  میتواند اولین چیزی باشد که به محض ورود به هر خانه به چشم می آید و خیلی زود بر بیننده آشکار میکند که چیدمان خانه قدیمی است یا جدید، انتخاب لوستر چهلچراغی بهترین گزینه برای اتاق پذیرایی به حساب می آید که نوع که میتواند کریستالی و … باشد که انتخاب جنس و مدل و طرح لوستر به سلیقه و دکوراسیون منزل بستگی دارد.

 آویز

به لوستر های کوچک که طول زیادی ندارند آویز گفته میشود. آویزها را می توان به تنهایی و یا به صورت چندین آویز یک مدل اما قد های مختلف و یا به سایز های مختلف در یک مکان نصب کرد. البته در نظر داشته باشید که در فضا های کوچک از یک آویز و در فضا های بزرگتر از چندین آویز در کنار هم استفاده میشود.

چراغ های سقفی
این چراغ ها در شکل و طرح های متنوعی در بازار موجود هستند. البته این نوع لوسترها بسیار کمتر از چلچراغ ها جلب توجه می کنن،.در اتاق هایی همچون آشپزخانه یا نشیمن یا راهروهای خانه می توانید از چراغ هایی که به سقف نصب می شونداستفاده کنید.

آباژورهای زمینی یا رومیزی
مرسوم ترین وسیله نورپردازی در خانه آباژورها هستند که صد البته به زیبایی فضا کمک فراوانی میکنند و باتوجه به رنگ،مدل و دکوراسیون هر اتاق قابل استفاده میباشند.از آباژور میتوان در اتاق نشیمن و یا در اتاق خواب بهره برد زیرا وجود آباژور در یک فضا جلوه خاصی از نور پردازی را نشان میدهد.

لوستر دیواری
برای آینه حمام یا دستشویی و یا نما دادن به قاب عکس از لوسترهای دیواری استفاده میشود، البته باید در نظر داشت که این لوسترها بیشتر جنبه تزئینی دارند تا روشنایی .

انتخاب لامپ مناسب
لامپی که برای لوستر، آباژور و… انتخاب می کنید نیز بسیار مهم است. بهتر است از ترکیب نورهای زرد و سفید در خانه استفاده کنید، ضمن اینکه لامب ها نور بیشتری هم دارند.

هالوژن های توکار
هالوژن ها یکی از نورهای تزئینی در خانه به شمار می آید که در سقف یا دیوارها کار میشود.با استفاده از هالوژن ها میتوان نورپردازی زیبایی در فضا ایجاد کرد، برای رمانتیک شدن هر فضایی میتوان از نور هالوژن ها استفاده کرد و زیبایی محیط را با توجه به رنگ هالوژن ها بیشتر کرد.

نورپردازی به روش سنتی و یا مدرن

در خانه های قدیمی از نور پردازی های قدیمی و کلاسیک استفاده می شود. وجود دیوارکوب های برنجی یا برنزی، لوسترها و چلچراغ هایی از جنس برنز انتخاب مناسبتری برای خانه های قدیمی است.در خانه هایی که دکوراسیون مدرن دارند، باید لوستر مدرنی نیز انتخاب کنید. لوسترهای مدرن اصولا شکل ساده و جزئیات کم دارند، این لوسترها از جنس استیل، کروم و شیشه تهیه می شوند.

نور اتاق کار
آشپزخانه یکی از مهم ترین اتاق های خانه برای نورپردازی است. باید لوسترهای مناسب برای این اتاق را انتخاب کنید. اصولا آویزهایی که بالای کانتر یا جزیره قرار می گیرند گزینه های مناسبی هستند.

روشنایی اتاق خواب
خوب است از لوسترهای بزرگ و چلچراغی برای اتاق های بزرگ استفاده کنیم. برای اتاق مطالعه یا خواب می توانید از نور آباژور روی میز یا روشنایی های دیواری بهره بگیرید.

لوستر حمام
به تازگی چلچراغ های زیبایی برای حمام طراحی و وارد بازار شده است که هویت جالبی به این فضا می بخشند. با کمک این چلچراغ ها می توانید حمام را به شکل مدرنی تزئین کنید.

یافتن اندازه و فاصله مناسب
توجه به اندازه و فاصله لوستر از زمین نیز بسیار مهم است به همین دلیل بهتر است که اندازه های زیر را در نظر داشته باشید:

فاصله لوستر از سقف سه متری باید حدود 68.5 تا 76 سانتی متر بالاتر از میز ناهارخوری باشد. برای سقف های بلندتر باید حدود 7.5 سانتی متر برای هر 30 سانتی متر در نظر بگیرید. لوستری انتخاب کنید که بزرگ تر از عرض میز منهای 30.5 سانتی متر نباشد. آویزها را در فاصله 89 تا 102 سانتی متری از بالای سطح میز آشپزخانه نصب کنید.

انتخاب آباژور مناسب

با یک حساب سرانگشتی به این نکته پی میبرید که قاعده آباژور باید حدود 20 سانتی متر عریض تر و دوسوم بلندتر از از قاعده پایه آباژور باشد.

تاثیر نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

در هنگام طراحی و چیدمان یک محیط آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد، نورپردازی مناسب کل فضا می باشد، زیرا کوچکترین چراغ و لامپی که در یک نقطه روشن یا خاموش شود نتایج گوناگونی خواهد داشت. به همین علت در هنگام طراحی دکوراسیون محیط نباید نورپردازی را نادیده گرفت. زیرا جزیی ترین تغییراتی که داده می شود در کل فضا ثاییر مستقیمی داردف نکته قابل اهمیت این است که طراحی نور در فضا تاثیر زیادی روی حس و حال فضا و دید افراد نسبت به محیط دارد.

انتخاب نور، متناسب با محیط مورد نظر بوده واحتیاج به اطلاعات کافی درباره انواع مختلف چراغ، لامپ و وسایل جانبی و دیدی باز نسبت به هماهنگی کل فضا دارد. برای مثال نور پردازی ملایم در یک مطب پزشک، ثاییر زیادی در کاهش استرس و آرامش بیمار خواهد داشت تا اینکه از نورهای مستقیم سقفی استفاده شود.

می توانید به جای لوستر یا چراغ های دیواری که ثابت بوده و امکان تغییر دادن آنها وجود ندارد، از چراغ های رومیزی و آباژور ها استفاده کنید تا به راحتی امکان تغییر دادن جای آنها را داشته باشید و درهر فضایی که احتیاج به نور دارید از آنها استفاده کنید و حتی نور آنها را با توجه به موقعیت های مختلف کم یا زیاد کنید.

قبل از هر چیزی باید هدف از نور پردازی مشخص شود که قرار است کل فضا روشن باشد یا یک شیء و یا یک تابلو را روشن کند و یا حتی مسیر ورودی را روشن کند. به هر حال برای انتخاب نور مناسب هر فضا باید هدف از نورپردازی مشخص شود تا نتیجه مطلوبی که انتظارش را دارید برآورده شود.

انواع نورها
1- نورهایی که برای کارهای خاص استفاده می شوند: منظور از نورهای خاص، چراغ مطالعه و چراغ روی گاز می باشد، زیرا در هنگام مطالعه و در هنگام آشپزی نیاز به نور کافی برای دیدن آنچه که انجام می دهید، دارید. اینگونه چراغ ها نور زیادی تولید می کنند تا فرد به کاری که انجام می دهد کاملا تسلط داشته باشد.

2- نورهای محیطی که کل فضا راروشن می کنند: این دسته از نورها، نور فضا برای دیدن اطراف و افراد دیگر را تامین می کند.از آنجایی که در یک فضا حس افراد با توجه به موقعیت های مختلف تغییر می کند، می توانید از کلید های دیمر برای کم یا زیاد کردن نور استفاده کنید.

3- نورهای نقطه ای برای ایجاد تاکید روی شی یا وسیله ای استفاده می شوندکه می توان از این نورها برای روشن کردن مجسمه یا تابلویی نفیس بهره بگیرید. البته منظور از شئ خاص می تواند یک تختخواب در یک اتاق بزرگ باشد که برای مشخص کردن آن از نور نقطه ای در بالای آن استفاده می شود.

چگونگی ایجاد فضایی ایده ال با نورپردازی

1- برای هر قسمت از منزل خود نورپردازی خاص آن را انجام دهید تا دچار مشکل نشوید، برای مثال در آشپزخانه هم به نور محیطی و هم به نور نقطه ای برای گاز و سینگ ظرفشویی نیاز دارید.

2- برای ورودی ساختمان نورپردازی مناسبی را انتخاب کنید، زیرا در ایجاد حس آرامش و امنیت محیط کمک فراوانی می کند. هرگز از نورکم و ملایم برای ورودی استفاده نکنید، به این دلیل که امنیت فضارا کاهش می دهد. البته به این نکته توجه داشته باشید که نورهای زیاد هم باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران می شود. بهترین کار استفاده از نورهای حسگری است که به محض ورود روشن و بعد از گذشتن از محیط دریک فاصله ای مشخص خاموش می شوند.
3- از چند منبع نوری برای نورپردازی فضای آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق خواب و…استفاده کنید تا بیشترین کارایی را از محیط مورد نظر داشته باشید. برای مثال درآشپزخانه، نور تعبیه شده روی کانتر آشپزخانه نوری مناسب برای انجام کارهایی است که احتیاج به دقت و نور زیاد دارد و دراتاق نشیمن، یک آباژور پایه دار بلند در کنار کاناپه بهترین جا برای مطالعه است. حتی در حمام  هم نور بالای آینه باید در حدی باشد که سایه روی آینه نیفتد و در عین حال باعث خیرگی نشود. این نور،جدای نوری است که برای روشنایی کلی فضا در نظر گرفته شده است.

4- انتخاب آباژور ها و چراغ های رومیزی اهمیت زیادی دارد، البته در یک نگاه ساده به جنبه تزیئنی آنها توجه می شود، در صورتی که به راحتی می توان از آنها برای نورپردازی های مناسب بهره گرفت، بدون اینکه نیاز به سقف یا دیوار داشته باشید. البته با توجه به فضایی که در اختیار دارید از آپاژورها استفاده کنید .
5- به جای لوستر و چراغ های دیواری، نور های مخفی ایده مناسبی برای سقف های بلند می باشد. البته در دکوراسیون های مدرن می توانید از این نورهای مخفی استفاده کنید، که علاوه بر زیبایی بیشتر، روشنایی ملایمی به فضای شما می دهد و جای کمتری را اشغال می کنند.
6- برای اتاق کودکان نور پردازی مناسبی را در نظر بگیرید.نورپردازی اتاق کودکان مخصوصا در هنگام شب اهمیت زیادی دارد، زیرا همان طور که میدانید اغلب کودکان از تاریکی می ترسند و نیاز به یک نور ملایم در هنگام خواب دارند تا در آرامش بیشتری بخوابند. به همین علت می توانید از یک چراغ خواب کوچک در اتاق کودکان استفاده کنید تا مانع ترسیدن آنها شوید.

7- در انتخاب لوستر اتاق پذیرایی دقت کنید، زیرا عدم دقت درانتخاب نوع مناسب آن می تواند روی دکوراسیون کلی فضای خانه تاثیر زیادی داشته باشد. برای تهیه لوستر، عواملی مانند سبک دکوراسیون خانه، ارتفاع سقف، نوع نور مورد نیاز محیط را در نظر داشته باشید تا نورپردازیتان با سایر عناصر دکوراسیون داخلی همخوانی لازم را داشته باشد.

8- می توانید از لامپ های LED برای نورپردازی استفاده کنید زیرا این دسته از لامپ ها با وجود اینکه نسبت به لامپ های معمولی گران تر هستند ولی از نظر ظاهری زیباتر و کوچک ترند و حتی انرژی کمتری تلف می کنند و عمرشان بسیار طولانی تر است. تنوع این نوع لامپ ها زیاد بوده و در رنگ ها و سایز های مختلفی هستند و برای هر فضایی کاربرد دارند.
9- در انتخاب دیوار کوب ها دقت کنید و قبل از خرید و نصب نورهای دیواری به کاربرد و محل نصب شان دقت کافی داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید. از دیوار کوب ها می توانید برای تمام بخش های منزل خود بهره بگیرید، اما در هنگام انتخاب آنها به کاربری این نور در محیط توجه داشته باشید. برای مثال در اتاق نشیمن، نیاز است که نور به سمت سقف باشد، در حالی که در حمام نور بیشتر و به سمت پایین مورد نیاز است.

 زیبا سازی محیط با نورپردازی

انتخاب درست در نحوه نور پردازی نه تنها به زیبایی و ایجاد تغییرات در محیط کمک می کند، بلکه امنیت خانه و محیط زندگی شما رابیشتر خواهد کرد.

نورپردازی داخلی

اگر دریک فضا نور پردازی به درستی اجرا شود می تواند احساس افراد در محیط را تغییر دهد و حتی وضعیت ظاهری خانه شما را بهبود ببخشد. اگر خانه شما یک فضای خسته کننده ای دارد با نور پردازی مناسب میتوانید آن را به محیطی آرامش بخش و دوست داشتنی تبدیل کنید. منظوراز نور پردازی داخلی استفاده از چند لامپ رنگارنگ با سیم کشی ساده نخواهد بود، بلكه باید چند سطح نور مختلف را به كار گرفته، آنها را در تركیب با یكدیگر قرار دهید تا در نتیجه قسمتی از فضا پر نور و قسمتی دیگر كم نور تر جلوه كند. با انجام این روش ویژگی های خاص هر اتاق نمایان تر شده و جلوه ی تازه ای در نظر بیننده ایجاد می شود. نکته قابل توجه این است که مراقب استفاده بیش از اندازه از چراغ ها باشید، چرا كه نورهای زیادی كه با یكدیگر همخوانی نداشته باشند باعث خفه شدن فضا می شوند.

 نورپردازی خارجی

نورپردازی فقط شامل فضای داخلی نیست، بلکه برای فضاهای خارج از منزل هم بهتر است که نور پردازی انجام شود، زیرا با این کار امنیت محیط را افزایش داده و راه سواستفاده مزاحمین از تاریکی بسته خواهد شد. همان طور که می دانید، نورپردازی در فضای خارجی باعث انعکاس نور در درختان، بوته ها، سبزه ها، و محوطه ورودی شده و زیبایی كم نظیری را خلق می كند.

 نور پردازی فضای مختلف

نورپردازی علاوه بر زیبایی باید مقرون به صرفه بوده و البته انرژی زیادی مصرف نکند. همان طور که می دانید نورپردازی در یک محیط، بر روی حالات درونی افراد اثر می گذارد و به همین خاطر اکثر آدمها به دنبال خرید خانه های روشن هستند.
1- روشنایی هر اتاق برای یک هدف مشخص صورت می گیرد. ابتدا هدف از روشنایی اتاق را مشخص کرده و نقطه های معینی را در نظر بگیرید و آنها را روشن تر از سایر قسمت ها كنید. برای مثال در اتاق کارخود، جایی که برای میز کامپیوتر در نظر گرفته اید باید روشن تر از سایر قسمت های اتاق باشد. استفاده از یک چراغ رومیزی بهترین گزینه برای روشنایی میز کامپیوتر می باشد که می توانید در صورت نیاز آنرا روشن كرده و در بقیه مواقع خاموش باشد.
2- برای آشپزخانه و دستشویی از نور های زیادی استفاده کنید، زیرا این مکانها جز فضاهایی هستند که برای بالابردن دقت در کار نیاز به نور پیشتری دارند. برای مثال درقسمت فوقانی آینه دستشویی ازهالوژن های کوچک برای نورپردازی سقفی استفاده کرده تا نوربیشتری ایجاد کند.

3- بهتر است که گوشه های اتاق ها و كنج دیوارها قدری تاریك تر از سایر نقاط به نظر برسند، زیرا استفاده از این مدل نور پردازی به فضای مورد نظر حجم داده و بیشتر برای فضای اتاق خواب از این تکنیک استفاده می کنند.

4- برای اتاق خواب خود از نور های ملایم استفاده کنید و هرگز از نور مستقیم برای سقف بالای تخت خواب خود بهره نگیرید.

5- برای اینکه نور به طور مستقیم تابیده نشود و همچنین ارتفاع اتاق را افزایش دهید، می توانید لامپ ها را به سمت بالا بر روی سقف نصب كنید، با این روش بعد دیوارها بیشتر شده و عمق كلی محیط افزایش پیدا می كند.

6- از یک گلدان گل برای کم کردن نور در سایر مناطق استفاده کنید، به گونه ای که در مقابل منبع نور یك گلدان گل بگذارید تا با این کار علاوه بر کم شدن نور سایه های زیبایی بر روی دیوار ایجاد شود.