نورپردازی فضای نشیمن

اتاق نشیمن به دلیل اینکه مورد استفاده همه اعضای خانواده قرار می گیرد و حتی مهمانان هم در این فضا مورد پذیرایی قرار می گیرند باید دارای دکوراسیونی باشد که بیشتر سلیقه ها را راضی نگه دارد و افراد از حضور در این فضا احساس راحتی کنند.

از این رو باید از نورپردازی های مختص این اتاق بهره بگیرید تا بتوانید یک محیط گرم و راحت را ایجاد کنید، نورپردازی باعث می شود تا کل دکوراسیون یک اتاق تحت تاثیر قرار بگیرد وجلوه آنها بیشتر و منحصر به فرد تر به نظر برسد و این مسله در نهایت باعث گرما بخشیدن به فضای اتاق می شود.

نکته مهمی که باید در زمان نورپردازی اتاق نشیمن به آن توجه داشت این است که باید نورپردازی این محیط را به صورت کامل انجام دهید. در واقع تنها نباید به نورپردازی سقفی بسنده کنید بلکه باید از لایه های متنوع و همچنین متعدد نورپردازی به درستی در این فضا استفاده کنید.

یادتان نرود که در یک اتاق نشیمن علاوه بر نور های سقفی باید از نورهای دیواری و زمینی استفاده شود تا از این طریق بتوان محیطی کامل و در عین حال مطلوب داشت و احساس گرمی و صمیمیت را از این فضا ایجاد کنید.

 برای اینکه نورپردازی اتاق نشیمن به نحوه صحیحی انجام شود، باید نکاتی را رعایت کنید تا در زمان نورپردازی دچار مشکل نشوید:

  1. از آنجایی که اتاق نشیمن نیاز به چراغ های زمینی دارد باید در زمان نورپردازی به طرح بندی فضا و همچنین نوع چیدمان مبلمان توجه داشته باشید و چراغ های زمینی را در مناسب ترین جای اتاق قرار دهید.
  2. توصیه می کنیم به جای استفاده از تعداد زیادی چراغ کوچک، از تعداد محدودی چراغ بزرگ برای نورپردازی کمک بگیرید.
  3. استفاده از دیمر برای نتظیم میزان نور چراغ ها از مهم ترین کار هایی است که باید در زمان نورپردازی فضای اتاق نشیمن در نظر داشت.
  4. برای برقراری تعادل در اتاق نشیمن روش های متعددی وجود دارد اما بهترین و موثر ترین حالت آنها استفاده از یک جفت آباژور رومیزی یا پایه بلند است که باعث می شود به راحتی تقارن را در اتاق نشیمن منزل ایجاد کنید.
  5. گاهی ممکن است در یک خانه فضای نشیمن کوچک باشد و فضای کافی برای قرار دادن چراغ های زمینی وجود نداشته باشد، در این حالت برای جبران کمبود فضا می توانید از دیوارکوب ها یا هالوژن های دیواری استفاده کنید. نمونه ای از دیوارکوب ها هستند که دارای یک بازوی متحرک هستندو این امکان را فراهم می کنند تا لایه دیگری از نور به دکوراسیون اتاق نشیمن اضافه شود. مهم تر اینکه با این نوع نورپردازی نه تنها مانع از شلوغی و ریخت و پاش نشیمن می شوید بلکه نور کافی برای مطالعه افراد هم فراهم می شود.توجه داشته باشید که این نوع از دیوارکوب ها باعث می شوند تا گرمای مطلوبی در اتاق نشیمن ایجاد شود و به همین خاطر باید آنها را در ارتفاع 130 سانتی متری از سطح زمین روی دیوار نصب کنید.

کاربرد نورپردازی

علاوه بر اینکه نورپردازی به روشنایی خانه کمک می کند و راهی برای گرم نمودن خانه به حساب می آید باعث می شود تا عناصر و رنگ های موجود در فضای نشیمن جلوه بیشتری پیدا کنند. اما کاربرد مهم تر آن برجسته کردن نقطه کانونی دکوراسیون می باشد. از این رو با طراحی و همچنین ایجاد یک نورپردازی مناسب می توانید نقطه کانونی اتاق نشیمن را برجسته و مشخص نشان دهید. توجه داشته باشید که نقطه کانونی می تواند شومینه، تلویزیون و یا یک تابلو بزرگ در نظر گرفته شود و به گونه ای نورپردازی شود تا جلوه قدرتمندی پیدا کند.

به همین خاطر پیشنهاد می کنیم از دیوارکوب در دوطرف شومینه ای که به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته ایداستفاده کنید. نکته مهم این است که دیوارکوب ها را باید در این حالت در ارتفاع 175 سانتی متری نصب کنید تا به برجسته کردن نقطه کانونی کمک نمایند. اما اگر می خواهید یک تابلو در اتاق نشیمن را نقطه کانونی در نظر بگیرید، بهتر است از هالوژن های دیواری با نور پایین استفاده کنید و نور آن را بر روی تابلو بتابانید.

اما اگر تلویزیون را نقطه کانونی نشیمن در نظر می گیرید باید بدانید که هرگز نیاز به نورپردازی ندارد و باید از نورپردازی این نقطه کانونی جدا” خودداری کنید. دلیل آن هم این است که تلویزیون در زمان روشن بودن خود دارای نور بوده و نیاز به نور اضافی ندارد. دلیل بعدی این است که تمرکز نور روی تلویزیون باعث می شود تا دید اشخاص نسبت به تصویر دچار اختلال شود.