نورپردازی مناسب فضای منزل نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون داشته و بارها در مورد شیوه های مختلف نورپردازی صحبت شده اما چیزی که بیشتر از همه حائز اهمیت است، نورپردازی درست و اصولی برای فضای منزل می باشد.

برای ایجاد نورپردازی اصولی در منزل چه باید کرد ؟

مشخص کردن میزان نور مورد نیاز 

وقتی برای نورپردازی فضای مورد نظر اقدام می نمایید، حتما توجه داشته باشید که میزان نور مورد نیاز فضا، بسته به نوع کاربری محیط تغییر می کند و در مرحله بعد باید مشخص شود که ویژگی های دکوراسیون فضا و عناصر موجود در آن، چه تاثیری بر نور محیط خواهند داشت.

توجه کنید که نوع رنگ ها، سطوح و بافت هایی است که در دکوراسیون فضا وجود دارند، به شما در تعیین میزان نور مورد نیاز محیط یاری می دهد. فراموش نکنید که رنگ سفید، ۸۰ درصد نور را منعکس می کند، در حالی که رنگ مشکی تنها ۴ درصد نور را به فضا منعکس و مابقی را جذب می کند و به همین خاطر اگر فضای مورد نظر شما دارای رنگ های رنگ های روشن و سطوح صاف و صیقلی باشد، باعث می شود تا  درصد بالایی از نور را منعکس کنند و اگر از رنگ های تیره و بافت های خشن در دکوراسیون استفاده شده باشد، آنگاه بخش زیادی از نور را جذب خود می کنند.

در صورتی که در منزل شما آینه براق و صیقلی، کاشی های براق و شبه آینه ای با رنگ های روشن استفاده شده باشد، گاهی تا ۹۰ درصد نور را منعکس می کنند. به همین دلیل بهتر است بدانید که فضاهایی که دارای این سطوح باشند، به طور طبیعی به میزان نور کمتری نیاز دارند.

توجه به اندازه اتاق و ارتفاع سقف، از نکات مهم و تاثیر گذار در نورپردازی محیط است. برای مثال در صورت داشتن سقف بلند در منزل خود، برای اینکه سایه ها را به طور کامل بر طرف کنید، به نورپردازی قوی تر و روشن تری نیاز دارید. اما برای اتاق با سقف کوتاه، بهتر است که از شدت روشنایی و قدرت نور بکاهید تا بر میزان کوتاهی سقف و دیوارها تاکید نشود.

یادتان نرود که تعداد پنجره های موجود در فضا و میزان نور طبیعی که به فضا وارد می شود، در نور پردازی مناسب فضا نقش مهمی دارد و باید در زمان نورپردازی توجه کنید که اتاق موردنظر رو به جنوب و بسیار نورگیر است یا رو به شمال با نورگیری بسیار کم و سرد؟ حتی ممکن است که اتاق مورد نظر شما به سمت جهتی مابین این جهات قرار گرفته باشد و بهتر است به دقت بررسی کنید.

اولین قدم در نورپردازی

یک نورپردازی اصولی زمانی ایجاد می شود که سبب ارتقاء جنبه کاربردی فضا شود. تصور کنید که یک غذای بسیار خوشمزه که دارای تزئین زیبایی هم باشد را در یک محیطی با نورپردازی نامناسب سرو کنید، بی شک مورد استقبال مهمان ها و اعضای خانواده قرار نمی گیرد. به همین خاطر در هنگام شروع نورپردازی برای یک محیط، ابتدا یک لیست از کار هایی که در کل شبانه روز در آن فضا انجام می دهید، تهیه کنید. برای مثال تماشای تلویزیون، مطالعه، آشپزی و… فعالیت هایی است که در ساعات مختلف در یک محیط انجام می دهید.

ترسیم یک پلان ساده

می توانید برای شروع یک پلان ساده زمینی از فضای مورد نظر ترسیم کنید و قسمت هایی که در آنجا به انجام فعالیت می پردازید را با ذکر نوع فعالیت مشخص کنید. برای مثال میز کار، صندلی مطالعه، فضای نشیمن مقابل تلویزیون و…مراکزی هستند که شما در آن بخش ها به انجام فعالیت می پردازید. برای راحتی کار می توانید همه بخش های فضا روی پلان رابا  کد مشخص کنید. این کد ها می تواند با حروفی که هریک نماینده یک نوع نورپردازی هستند، ایجاد شوند. برای مثال برای نورپردازی سقفی حرف “س” ،برای نورپردازی تاکیدی حرف “ت”، برای نورپردازی کاربردی حرف “ک” و برای نورپردازی دکوراتیو حرف “د” را انتخاب کنید.

قبل از هر کاری ابتدا مکان هایی که نیاز به نور کلی دارند را مشخص کنید و سپس به سراغ فضاهایی که نیاز به نور کاربردی دارند رفته و آنها را مشخص نمایید. در مرحله بعد برای بخش هایی که نیاز به نورپردازی تاکیدی دارند، تعیین پلان نمایید و در نهایت برای فضاهایی مانند کانتر اوپن آشپزخانه یا بالای یک قطعه هنری، تجهیزات نورپردازی نصب کنید. در صورتی که تمایل دارید از نورپردازی تاکیدی برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید و مکان درست آن را نمی دانید، به شما پیشنهاد می کنیم  تا جذاب ترین و زیباترین عنصر در دکوراسیون فضا مانند تابلوی نقاشی و یا مجموعه ای از کتاب های نفیس  را انتخاب نمایید.

بهتر است بدانید که، فعالیت های مختلف به سطح و میزان نور متفاوتی نیاز دارند. برای مثال جایی که یک صندلی قرار دارد، ممکن است گاهی به عنوان فضایی برای مطالعه یا فضایی برای تماشای تلویزیون و گاهی نیز فضایی برای استراحت باشد. از این رو توجه داشته باشید که برخی از قسمت های روی پلان، نیاز به بیش از یک نوع نورپردازی دارند.

توجه به موارد ایمنی

قبل از خرید و نصب لوستر و چراغ ها و تجهیزات الکتریکی برای فضا های مختلف، به خصوص آشپزخانه و سرویس بهداشتی، حتما به تعرفه ها توجه و با یک فرد کارشناس در این مورد مشورت کنید.
نورپردازی مناسب فضای منزل نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون داشته و بارها در مورد شیوه های مختلف نورپردازی صحبت شده اما چیزی که بیشتر از همه حائز اهمیت است، نورپردازی درست و اصولی برای فضای منزل می باشد.

تغییراتی کوچک در نورپردازی خانه

نور پردازی منزل اصول خاصی دارد و با رعایت این اصول و نکات میتوانید محیط مناسبی را فراهم کنید تا با روحیه بیشتری در منزل خود زندگی کنید و راحت باشید . پیشنهاد ما استفاده از کلید تنظیم کننده نور برای سیستم روشنایی منزل است . با وجود این کلیدها میتوانید نور محیط را کم یا زیاد کنید و از بودن در خانه خود لذت ببرید. استفاده از چراغ هایی با نور رنگی گزینه مناسبی برای جلا دادن به نور محیط است و باعث میشود تا خانه ای راحت و زیبا داشته باشید .

نوراتاق نشیمن

هدف از بودن در اتاق نشیمن آرامش و گفتگو بین افراد خانواده و دوستان است. بنابراین از نورهای  زیاد که چشم را ناراحت کرده و مانع استراحت و آرامش می‌شود، خودداری کنید. استفاده از نور گرم که درصد زرد آن از آبی بیشتر است مناسب خواهد بود .از یک چراغ رومیزی یا آباژور در کنار کاناپه برای مطالعه استفاده کنید . چراغ‌های دارای سایه‌های مات نور را به پایین منعکس و ایجاد تناقض می‌کنند در حالی‌که سایه‌های نیمه‌شفاف نور را ملایم‌تر انعکاس می‌دهند.

برای مشخص کردن تابلو های روی تاقچه ها یا دیوارها از نورهای قوی استفاده کنید .با کمک گرفتن از یک نورافکن یا دیوارکوب، نور را روی تابلو یا شی ای خاص بیندازید  به طوری که یک چراغ تزیینی را در گوشه یا کنار دیوار طوری قرار دهید که نور آن به طرف بالا یا سقف باشد و به شی برخورد کند.

نور آشپزخانه

در هر آشپزخانه ای باید از نور کافی استفاده کرد تا به راحتی بتوان به آشپزی پرداخت . هالوژن ها ایده خوبی برای ایجاد یک محیط نرم خواهد بود . در جایی که نور بیشتری برای آشپزی نیاز دارید، از چراغ‌های پرولتاژتر و پرتو مانند در زیر کابینت‌های دیواری استفاده کنید تا سطح کارتان روشن شود. در صورت داشتن میز صبحانه در آشپزخانه ،با نصب یک چراغ پر نور در بالای آن فضای میز را کاملا روشن کنید . اگر در آشپزخانه شما ویترین وجود دارد با تاباندن نور بیشتر به آن جلوه دهید و اگر کابینت شیشه‌ای دارید، از نور در داخل کابینت برای افکت استفاده کنید. میتوانید از لامپ های شیشه ای رنگی برای اینکه با سایر قسمت های آشپزخانه هماهنگ باشد، استفاده کنید.

نور اتاق ناهارخوری

برای اتاق ناهار خوری از نور زیاد استفاده کنید تا میز را کاملا مشخص کند و به راحتی بتوان غذا را میل کرد . در زمانی که نیاز به فضایی رومانتیک داشتید، از نورهای تنظیم کننده استفاده کنید و با کم کردن نورها فضایی ملایم تر ایجاد کنید .از یک لوستر به عنوان نور مرکزی برروی میزناهار خوری استفاده کنید .استفاده از هالوژن‌ها گزینه دیگری برای ایجاد نوری یکنواخت است. نور به همه جا می‌رسد و گوشه‌های میز در تاریکی نمی‌ماند.

نور اتاق خواب

برای اینکه مزاحم خواب دیگران نباشید از یک چراغ مطالعه در کنار تخت خواب استفاده کنید و با نصب دیوار کوب در اطراف آینه نوری بدون سایه ایجاد کنید تا فضایی مناسب برای آرایش فراهم آورید .انعکاس درست نور در آینه ها باعث بزرگتر و روشن تر شدن اتاق میشوند . میتوانید دیوار بالای تخت خواب را با هالوژن های کوچک و رنگی نور پردازی کنید تا تخت خواب زیبا و رویایی داشته باشید .

افزایش زیبایی با نورپردازی مناسب

بهتر است بدانید که نورپردازی مناسب برای یک فضا نه تنها تاثیر زیادی در روشنایی بخشیدن به محیط زندگی ما دارد، بلکه مهم ترین ابزار برای زیباتر شدن محیط زندگی به حساب می آید. از این رو باید به این نکته برای تمام بخش های منزل از اتاق خواب که یک فضای خصوصی است گرفته، تا اتاق پذیرایی که به صورت عمومی از آن استفاده می شود، توجه کرد. اما فراموش نکنید که برای نورپردازی مناسب برای فضاهای مختلف آن هم در طول روز باید نکاتی را رعایت کنید که با در نظر گرفتن این نکاتی می توانید خانه ای شاد، صمیمی و دوست داشتنی داشته باشید. برای مثال درباره نورپردازی صحیح اتاق ناهارخوری و اتاق خواب کودک اطلاعاتی را در اختیار شما می گذاریم .

اتاق ناهار خوری اشتها آور

برای نورپردازی مناسب در هر فضا باید به یک نکته کلیدی به صورت ویژه توجه نمود. این ویژگی باید منحصر به فرد باشد. برای مثال پیشنهاد می کنیم در اتاق ناهارخوری از یک لوستر زیبا در بالای میز استفاده کنید. البته بهتر است میزان نور آن با سلیقه شما همخوانی داشته باشد. به همین علت توصیه می کنیم یک سبک را انتخاب کنید تا با چهار گوشه اتاق همخوانی داشته باشد. انجام این کار به این معنا است که اگر وسایل اتاق شما به سبک کلاسیک چیدمان شده است، بهتر است نوع لوستری که انتخاب می کنید از این سبک پیروی کند تا جلوه اتاق شما تحت تاثیر آن قرار گیرد.

یادتان باشد که اندازه و شکل میز ناهارخوری شما هم در این انتخاب از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال در صورتی که شما یک میز کشیده و بزرگ دارید، پیشنهاد می کنیم که از یک جفت آویز سقفی استفاده کنید تا بتواند میزان نور مورد نیاز شما را به خوبی تامین کند. البته استفاده از نورافشان هایی که در قالب چند چراغ متصل روی ریلی ثابت طراحی شده باشد، هم ایده مناسبی برای اتاق ناهار خوری خواهد بود. وجود این نوع چراغ ها باعث می شود تا جلوه ساده اما زیبا در فضای اتاق ایجاد شود. پیشنهاد می کنیم برای اتاق هایی با سقف بلند از چراغ هایی که در آنها از تزئینات جانبی کمک گرفته شده، استفاده نمایید.

بهتر است بدانید که استفاده از یک نورافشان با طرح و سبک اتاق باعث زیبا تر شدن فضا خواهد شد، اما نکته مهم این است که این چراغ به تنهایی برای نورپردازی اتاق مناسب نخواهد بود و باید از چند دیوارکوب یا آباژور و حتی هالوژن هایی که در سقف به صورت دور تا دور کار شده باشد، استفاده کنید. با وجود این نورپردازی شما نه تنها نور مورد نیاز اتاق را فراهم کرده، بلکه زیبایی بصری این اتاق را بیشتر می کنید. البته فراموش نکنید که شما می توانید با نورپردازی قاب ها و حتی آثار هنری که در این اتاق وجود دارد، نقش مهمی در زیبایی اتاق داشته باشید. زیرا این منابع نوری به دلیل ظرافتی که دارند، می توانند نوری لطیف و زیبا را در یک محیط ایجاد نمایند.

نکته مهم در اتاق ناهار خوری نور پردازی پرده می باشد و در صورتی که همه بخش های اتاق را نور پردازی کرده اید، بهتر است برای قسمت پرده اتاق که می تواند بیشترین توجه را به خود جلب کند هم ایده مناسبی داشته باشید. حتی اگر میز کوچکی در این اتاق دارید هم باید از یک جفت شمعدان که متناسب با سبک اتاق و سطح میز است، بهره بگیرید و در زمان سرو شام با روشن کردن آن ها فضایی شاعرانه و رمانتیک برای خود و مهمان ها ایجاد کنید.

زیبایی دراتاق کودک

اتاق خواب کودک شما از جمله فضاهایی است که همه اعضای خانواده به خصوص پدر و مادر توجه زیادی به آن دارند و تمام سعی خود را می کنند تا از بهترین وسایل برای چیدمان این اتاق استفاده کنند تا از این طریق فرزند آنها اتاقی زیبا و دلنشین داشته باشد. مهم ترین نکته ای که در هنگام نورپردازی این اتاق باید به آن توجه داشته باشید، این است که این اتاق باید فضایی شفاف و انرژی بخش داشته باشد. فراموش نکنید که نورپردازی صحیح اتاق کودک شما علاوه بر زیباتر شدن اتاق باید به گونه ای باشد که ایمنی کودک در اتاق حفظ شود و فرزند شما در این اتاق احساس آرامش کند.

بهتر است بدانید که نور پردازی این اتاق با سایر اتاق ها متفاوت خواهد بود، آن هم به این علت که تنها نباید از منبع نور سقفی استفاده کنید، بلکه باید از منابع نوری متعدد کمک بگیرید که لایه های متفاوتی را ایجاد کند. برای مثال برای بخشی از اتاق که تخت خواب کودک قرار دارد باید نورپردازی ویژه ای انجام شود و برای بخشی که به میز تحریر اختصاص یافته باید از نورپردازی استفاده شود که شرایط مطالعه را فراهم کند. در بخشی که کودک به بازی می پردازد هم باید میزان نور به نحوی باشد که کودک بتواند به راحتی  بازی کند و میزان نور آنقدر زیاد یا کم نباشد که به چشم وی آسیب برساند یا اینکه سایه وی موجب شود در فضای تاریک فعالیت کند.

یادتان باشد که باید برای قفسه ها هم از منابع نوری رنگی استفاده کنید. البته به دلیل اینکه امروزه والدین برای کودک خود از وسایل رنگی استفاده می کنند، دیگر منابع رنگی کاربرد چندانی ندارد. به این علت که زیاد بودن رنگ ها در این فضا می تواند دید کودک شما را مختل نماید.