آجر کف

کف پوش های آجری

آجرها دوام سرامیک و سنگ و رنگ‌های گرم چوب را یک‌جا در خود گرد آورده‌اند و با اکثر سبک‌های طراحی هماهنگی دارند.در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی کفپوش نقش مهمی در دکوراسیون هر فضایی دارد.
آجر، کاشی، سنگ ها و چوب کفپوش های سخت در خانه ها برای قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته اند و در سال های اخیر هم در دکوراسیون داخلی از اهمیت و محبوبیت خاصی برخوردار بوده اند . این مواد بخاطر زیبایی و محکم بودن ، اگر در دکوراسیون کف اتاق ها و دیگر مکان ها به درستی استفاده شوند دارای بیشترین استفاده خواهند بود.

استفاده آجر در دکوراسیون داخلی

آجر برای پوشش و استفاده در کف پوش ها به صورت فوق العاده ای خوب و مناسب است علی الخصوص در مناطق غیر شهری (روستایی) چنان که برای راهرو ها ،آشپزخانه ها ، رختکن ها ، اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری سودمند و مفید است. در کنار اجر ها ،کاشی هابه عنوان مواد سنگ فرش کننده یا سنگ فرش شناخته شده اند و مورد استفاده قرار میگیرند . آجر باید روی یک سطح و لایه ی محکم زیر لایه ی تراز ، ویک سطح سیمانی قرار گیرند و  استفاده شوند. آجر های مدرن و سفارشی امروزی برای دکوراسیون کفپوش ها از آجر های قدیمی نازک تر و روشن تر و در برابر لک ها زیاد حساس نیستند و لک ها روی آن زیاد به چشم نمی آیند.

به هر حال اگر زیر سازی کف در دکوراسیون داخلی به اندازه کافی باشد ، ترجیح داده می شود که از آجر های قدیمی استفاده شود. آجر ها سرما و گرما را حفظ میکنند و در زمان گرمای تابستان هم به طور قابل قبولی سرما را حفظ میکنند و از انتقال گرما به داخل جلوگیری می کنند. اگر شما از یک سطح اجری استفاده کرده اید و میخواهید در شرایط اب و هوایی فصل زندگی کنید ، ابتدا باید گرم کننده زیر سطحی را نصب کنید و تمام اجر های قدیمی برای نگهداری آسانتر ، درزگیری شوند تمام کاری که شما باید بعد از پاک کردن و جارو کردن انجام دهید این است که یک زمین شوی مرطوب را روی آن ها بکشید . کاشی های سرامیک سفید ثابت برای کف و راه پله ها استفاده می شوند که باعث می شود این قسمت ها بخصوص زنده و زیبا به نظر برسند . رنگ خاکستری آن ، روی لبه ها و کنارها ی پله ، با میز مشکی و رنگ قرمز مایل به زرد میزهای اتاق غذاخوری ،بسیار خوب و زیبا به نظر می رسد

معایب کفپوش‌های آجری

سختی آجر

ممکن است که به نظر برسد که کفپوش های آجذی سفتی و زبری زیادی را با خود به همراه دارد ، میتوانید اگر از کفپوش‌های آجری در آشپزخانه و یا فضایی که مدت زمان طولانی در آن ایستاده کار می‌کنید استفاده می‌کنید، از یک قالیچه یا فرش ضخیم استفاده کنید تا آسیبی به پاها و کمرتان نرسد.

عدم یکنواختی آجر
حتی بهترین نصاب‌ها هم نمی‌توانند کفپوش‌های آجری را ۱۰۰ تراز و مسطح در فضا نصب کنند ، به همین دلیل شما مجبور خواهید بود که در زیر مبلمان و دیگر وسایل خانه پد یا مقوا قرار دهید تا ساکن و ایستا بر روی کف قرار بگیرند.

وزن آجر

همان‌طور که می‌دانید آجرها مصالح سنگینی هستند  در نتیجه از آن‌ها نمی‌توان در طبقه دوم یا سوم خانه استفاده کرد چراکه نمی‌توان طبقات را به قدر کفایت محکم ساخت تا بتوانند وزن آجر را تحمل کنند.

آسیب ‌پذیری در برابر رطوبت آجر

اگرچه آجرها در حالت عمودی در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارند اما در حالت افقی داستان کاملا متفاوت است . رطوبت می‌تواند در آجر نفوذ کند و اگر آجرها متخلل باشند ، رطوبت به زیر آجرها نیز نفوذ می‌کند  برای جلوگیری از این مسئله (ترک‌خوردگی، کپک‌زدگی، و غیره) باید به طور متناوب آجرها را درزگیری کنید

مزایای کفپوش‌های آجری

۱-انعطاف‌پذیری آجر در طراحی

آجرها مانند سرامیک‌ها، می‌توانند در طراح‌های بی‌نهایت متنوعی تولید شوند . طرح‌های شطرنجی ، حصیربافت ، جناقی ، و غیره کلاسیک هستند اما شما می‌توانید طرح‌های مورد نظر خود یا طرح‌های شبیه موزائیک را نیز سفارش دهید . اگر به دنبال رنگی کاملا متفاوت نسبت‌ به رنگ‌های خاکی معمول هستید ، باز هم می‌توانید از آجر استفاده کنید چراکه این ماده در برابر رنگ و اپوکسی انعطاف خوبی از خود نشان می‌دهد.

۲استحکام آجر

بناهای قدیمی و باستانی دلیل روشنی بر استحکام آجر هستند . آجر به سختی خراب می‌شود ، نمی‌پوسد ، و نیازی به رنگ‌کردن دوباره ندارد . آجر در برابر شرایط جوی بد و نیز راه‌ رفتن عابران مقاوم است و هم‌چنین در برابر گرمای زیاد تخریب نمی‌شود. آجرهای تکی ممکن است به مرور زمان ترک بخورند یا خرد شوند اما به راحتی می‌توان آن‌ها را ترمیم یا تعویض کرد.

۳قیمت مناسب آجر

آجری که برای مصارف داخلی خانه تولید می‌شود معمولا به صورت سنگفرش و یا سرامیک است و به همین دلیل ضخیم‌تر و ارزان‌تر از آجرهای مخصوص نمای خارجی است . از این رو قیمت متوسط آجر تقریبا مقرون‌به‌صرفه است اما برای نصب آن احتیاج به نصاب حرفه‌ای است.

۴دوام آجر

آجر خاک رسی از مواد طبیعی مانند سنگ خاک رسی ، کائولین ، و مواد معدنی ساخته می‌شود . به علاوه، می‌توان از آجر ساختمان‌های قدیمی و تخریب‌شده برای مصارف جدید استفاده کرد.

۵مقاوم در برابر سرخوردن آجر

آجر معمولا دارای سطحی بافت‌ دار و زبر است که از سر خوردن جلوگیری می‌کند  با این حال اگر آن را با یک پوشش مومی یا لیز آب‌بندی کنید این ویژگی آجر از بین می‌رود.

۶زیبایی آجر

یکی از دلایلی که مردم به آجر علاقه دارند گرمای ذاتی آن است که کم‌تر ماده‌ای از آن بهره می‌برد. آجر یادآور گذشته است و حسی هم‌چون روزهای خوش گذشته را در خود دارد. آجری که به رنگ طبیعی خود است پالت رنگی زیبایی در فضا ایجاد می‌کند.